Idén márciusban együttműködési megállapodást kötött a Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) és a SYNLAB. Hogy pontosan miként tudta elősegíteni a magyar versenyzők sikeres felkészülését a tokiói ötkarikás játékokra Európa legnagyobb labordiagnosztikai szolgáltatója, arról Szász Máté, a SYNLAB sportdiagnosztikai tudományos vezetője beszélt az Életmódváltók oldalán megjelent cikkben.
Ezek az értékek lehetnek fontosak egy olimpikonnál
A SYNLAB mintegy 70 sportoló felkészülését segíti speciális, személyre szabott laborvizsgálatokkal . A szolgáltató összesen ötezer különböző paramétert tud vizsgálni, és ebből válogattak össze százas nagyságrendű csomagokat a sportolók számára. Mindezek jelentősen eltérnek a háziorvostól kérhető rutinvizsgálatoktól. "Míg az orvosi gyakorlatban fontos feltárni, milyenek a páciens vérzsírértékei, addig egy olimpiára készülő élsportolónál ez az információ már közel sem annyira hasznos, mivel a teljesítményét nem befolyásolja. Sokkal érdekesebb kérdés viszont, hogy mennyi rezet találunk a vérében, az alacsony rézszint ugyanis már okozhat teljesítménycsökkenést" - magyarázta Szász Máté. Hozzátette: kevesen tudják, de a réz éppúgy szerepet játszik a vérképzésben, mint a vas, és bár rengeteg sportoló küzd valamilyen fokú vérszegénységgel, sportanémiával, mégsem mérik náluk rutinszerűen a rézszintet.
"Azért is említem pont a rezet, mert a mostani vizsgálatok során nagyon sok olimpikonnál igazoltunk rézhiányt. Ennek egyébként jelentős részben az az oka, hogy ellentétben a vassal, izzadás során sok rezet veszít a szervezet. Mi több, három-négy liter verejtékkel teljes kiizzadhatjuk a napi rézbevitelünket, márpedig a nyári melegben bőven izzadhat ennyit, de még többet is egy sportoló intenzív edzés közben" - hangsúlyozta a szakember.
Mivel az olimpia helyszínén, Tokióban 36-38 Celsius-fokos meleg és nagyon magas páratartalom van, lényeges volt mérni a sportolók hidratációs markereit is. Az izzadás során ugyanis fontos ionokat, többek között nátriumot veszít a szervezet, ami komoly hatással lehet a sportteljesítményre.
Szintén fontos információkkal szolgálhat az olimpikon vitaminszintje. "Fel kellett mérnünk, hogy a sportolók szervezetének milyen a vitamin- és nyomelemellátottsága, és bizony érdekes eredményeket kaptunk. Kiderült például, hogy rengeteg sportoló küzdött C-vitamin-hiánnyal , egyikük kritikus mértékű hiányállapottal" - magyarázta Szász Máté. Emellett rengeteg esetben találkoztak koenzim-Q10-hiánnyal, ami amúgy általánosságban 40 éves kor alatt meglehetősen ritkaságszámba megy. A koenzim-Q10 azonban kulcsszerepet játszik az energiatermelő folyamatokban, ezek a sportolók pedig naponta tízszer-hússzor annyi energiát használnak fel, mint egy átlagos ember. De nem csak hiányállapotokat fedeztek fel, négy sportolónál drasztikus jódtúladagolást mutattak ki.
Az interjú teljes egészében az Életmódváltók oldalán olvasható!