A Psychology Today közvéleménykutatása szerint, az emberek átlagosan 126 divatdiétát próbálnak ki életük során. A híres emberek által hirdetett, és a közösségi médiában támogatott diéták nagy része néha teljes élelmiszercsoportok elhagyására, bizonyos élelmiszerek túlzott mennyiségű fogyasztására vagy az élelmiszerek jelentős csökkentésére, akár az éhezés közeli mértékére bíztatják a fogyni vágyókat.
Súlyunkat befolyásolja az ételből és italból bevitt energia (kalória), valamint a napi tevékenységeink és testmozgásunk során felhasznált energia közötti egyensúly. Ha az energiabevitelünk megegyezik a felhasznált energiával, a súlyunk stabil marad. Ha rendszeresen több energiát viszünk be a táplálkozással, mint amennyit felhasználunk, a többlet elraktározódik és súlygyarapodáshoz vezet.
Az elhízás globális előfordulása riasztóan magas, és mind a fejlett, mind a fejletlen országokban élő lakosokat érinti.
A zsírokból és cukrokból származó nagy mennyiségű kalória, az élelmiszerek túlzó adagjai, a rutinszerű gyorsételek elérhetősége és a korlátozott fizikai aktivitás, mind az elhízáshoz hozzájáruló tényezők.
Csoda ételek, italok, szerek
Noha a dietetikusok óvva intenek a túlzó, vagy azonnali hatást ígérő csoda diétáktól, a legtöbb kétségbeesett fogyókúrázó több módszert is kipróbál. Az interneten ránk ömlő információ cunami, sok esetben tartalmaz okos és kevésbé ésszerű dolgokat. A túlsúly miatt az emberek bűntudatot, szégyent és öngyűlöletet éreznek, és a cégek ezeket az érzelmeket használják fel arra, hogy termékeket adjanak el.
A szakemberek szerint ne egyetlen élelmiszercsoportra koncentráljunk, amikor belekezdünk a súlycsökkentésbe. Fontos kezdőlépésként már az is megteszi, ha kerüljük a feldolgozott, főképp az ultrafeldolgozott élelmiszereket.
Először is: cseréljük kisebbre a tányért
Az adagok mennyiségének csökkentése segíthet a kalóriabevitel korlátozásában. Persze az sem mindegy, mi kerül a tányérra. A hangsúly általában a kiegyensúlyozott, mértékletes fogyasztáson van. Az ivást tekintve pedig, válasszuk inkább a vizet, és kezdjük el a cukrozott, színezett üdítők elhagyását. Ha vizet iszunk, az segít feltölteni a gyomrot, és csökkenti az elfogyasztott étel mennyiségét.
Ha még sohasem figyeltünk az egészséges étkezésre, íme néhány tipp:
- Minden megvásárolt élelmiszer címkéjét alaposan tanulmányozzuk át. Igen meglepő lehet, amikor meglátjuk mit és milyen mennyiségben tartalmaz, akár egy ártalmatlan müzliszelet.
- Fokozatosan növeljük a gyümölcs- és zöldségbevitelt. A gyümölcsök és zöldségek természetesen alacsony kalóriatartalmúak, valamint magas a tápanyag- és rosttartalmuk.
- Fehérjékben gazdag ételeket is fogyasszunk. A tanulmányok azt sugallják, hogy a fehérje segíthet növelni az anyagcserét, és hosszabb ideig elriaszthatja az éhséget.
Természetesen ez még csak a kezdet, a lépcsőfokok mindenki számára egyéniek. Mielőtt azonban a súlycsökkentésbe fogunk, érdemes konzultálni orvosunkkal és elvégeztetni néhány alapvető laboratóriumi szűrővizsgálatot. Hiszen korántsem kizárt, hogy a súlyunk gyarapodása betegség miatt következett be, amely orvosi kezelést igényel.