A közelmúltban rendkívül felkapottá vált egy TikTok-videó, amelyben egy amerikai influencer, Lucie Fink osztotta meg a nyilvánossággal egy szerencsétlenül járt ismerőse történetét. Az illető éjszaka víz nélkül vett be egy fájdalomcsillapítót, majd visszafeküdt aludni. Nem sokkal később azonban arra ébredt, hogy a gyógyszer megakadt a torkán, és "lyukat égetett" bele. Állapota olyan súlyos volt, hogy kórházba kellett vinni – írja a SELF. Bár ez a sztori önmagában is elrettentő, a lap megkérdezett egy gyógyszerészt is, aki részletesen elmagyarázta, miért van olyan nagy jelentősége a folyadéknak.
„A szájon át szedett gyógyszerek vízzel történő bevétele azért fontos, hogy a gyógyszer átjusson a gyomorba és a vékonybélbe, és ne akadjon el a toroknál. Ez lehetővé teszi, hogy a gyógyszer megfelelően felszívódjon a szervezetben, és kifejtse a kívánt hatást” – magyarázza Matthew Britt. A gyógyszerész hozzátette: azt is kerülni kell, hogy közvetlenül a gyógyszer beszedése után lefeküdjünk. Bizonyos készítmények ugyanis irritációt vagy károsodást okozhatnak a nyelőcsőben vagy a belekben, ha nem egy pohár vízzel együtt nyeljük le azokat, illetve ha a bevételt követően legalább 30 percig nem maradunk ülő, álló testhelyzetben.
Fekély is lehet a vége
Szélsőséges esetekben a "száraz" gyógyszerbevétel akár fekély kialakulásához is vezethet a torokban (amennyiben a készítmény megragad a torokban, az mérgező hatással lehet a nyelőcső érzékeny nyálkahártyájára), erre a szakemberek gyógyszer okozta nyelőcsőgyulladásként hivatkoznak. Egy, a Turkish Journal of Gastroenterology című szaklapban 2014-ben megjelent tanulmány szerint szinte mindenféle készítmény előidézhet ilyen típusú fekélyt, különösen a doxiciklin (ez egy antibiotikum), de a vény nélkül kapható fájdalomcsillapítók (aszpirin, ibuprofen, naproxen-nátrium, paracetamol) szintén gyakori bűnösök.
Az tehát alapvető, hogy a gyógyszereket folyadékkal vesszük be, de sok más tényezőre is figyelni kell ilyenkor, hívja fel a figyelmet Britt. „Egyes készítmények akkor hatnak a legjobban, ha éhgyomorra vesszük be őket, míg másokat étkezés közben kell beszedni. Sőt, olyan gyógyszerek is vannak, amelyeket nem lehet más készítményekkel egyszerre bevenni” – sorolja, kiemelve, hogy mindig egyeztessünk orvosunkkal, gyógyszerészünkkel a gyógyszerek alkalmazásának részleteiről.