A fejfájás 7 kevéssé ismert típusa

A migrének egyötöde sokkal szokatlanabb és aggasztóbb, mint az átlagos fejgörcs, pedig már önmagában az is elég kellemetlen. A kevéssé ismert migréntípusokat mutatjuk be.

A különlegesebb migréneket specifikus mellékhatások kísérik, így azok ismeretében pontosan lehet diagnosztizálni és kezelni a későbbi eseteket - ez az egyetlen jó hírünk. De nézzük, hányféleképpen kínozhat a speciális fejfájás.

Retinális migrén

A retinális migrén velejárója a vizuális zavar: lehet szó vakfoltról, vakságról, villódzásról vagy szikrázásról is. Ha erre nem akarunk gyógyszert szedni, akkor első körben érdemes kiszűrni a lehetséges okokat: túl kevés vagy túl sok alvás, stressz, bizonyos illatok, ételek vagy alkohol. Nem gondolunk rá, de akár az is kiválthatja, ha étkezéseinket kihagyjuk vagy túlzottan elcsúsztatjuk. Ha gyógyszert akarunk szedni, a verapamil, nortriptyline vagy topiramate hatóanyagú szerek segíthetnek.

Hemiplégiás migrén

6 természetes módszer migrén esetére A fejfájás sajnos bármikor ránk törhet, kellemetlen perceket és komoly fájdalmakat okozva. A migrén még ennél is sokkal rosszabb, és azonnali beavatkozást kíván. A következő természetes megoldások gyors segítséget ígérnek, kattintson!

A fejgörcsöket még rosszabb tünetek is kísérhetik: a hemiplégiás migrén során testünk egyik fele például egy időre teljesen lebénulhat - ez lehet, hogy tovább tart magánál a migrénnél is. Mindez gyerekeknél gyakoribb, és annyira komplex tünetegyüttesről beszélünk, hogy diagnosztizálni sem könnyű. Ha ilyet tapasztalunk magunknál vagy környezetünkben, forduljunk azonnal orvoshoz, mivel ezen fejfájás tünetei hasonlíthatnak a stroke-hoz is. Ilyenkor az orvos kalciumgátlót is adhat, hogy csökkentse a migrének gyakoriságát és intenzitását.

Baziláris migrén

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A baziláris migrénnél a migrénaurával együtt jár legalább kettő a következő tünetek közül: beszédzavarok, szédülés, fülcsengés vagy fülzúgás, kettős látás, járászavarok és/vagy tudatzavar. Ha ezt kezelni kell, akut esetekben NSAID-okat (nem-szteroid gyulladáscsökkentő gyógyszereket) kaphatunk, preventív gyógymód esetén verapamil, topiramate vagy lamotrigine hatóanyagú gyógyszerek jöhetnek szóba.

A migrénnek több fajtája is ismert
A migrénnek több fajtája is ismert. Fotó: Getty Images

Okuláris migrén

Az okuláris migrének gyakran fájdalommentes, időleges látászavarokkal járnak együtt: érezhetjük úgy, mintha egy törött üvegen néznénk keresztül vagy egy egyre nagyobb vakfolt is kerülhet a szemünk elé, ami élesen villódzik vagy hullámos vonalakat vet elénk. Ezen tünetek általában fél óráig tartanak, utána elmúlnak. Ha egy látászavart követően jelentkezik csak a fejfájás, akkor az egy hagyományos migrén egy aurával, nem pedig okuláris migrén. Tény, hogy egy okuláris migrén kifejezetten rémisztő tud lenni, ám amilyen ijesztő, annyira ártalmatlan. Gyógyszer és beavatkozás nélkül 20-30 perc alatt önmagától elmúlik.

Menstruációs migrén

A fájdalom és a hangulatváltozások mellett még a menstruációs migrén is megkeserítheti a nők életét. A migrénekkel küszködő nők mintegy 60 százaléka állítja azt, hogy a migrének leginkább menzesz közben jelentkeznek náluk: a hormoningadozások miatt ilyenkor a leggyakoribbak és a legerősebbek. Ha ezt kezelni akarjuk, kezdjünk neproxint szedni pár nappal a migrén becsült jelentkezése előtt és szedjük öt napon át a ciklus közben. Ha ezzel nem járunk sikerrel, érdemes NSAID-at szedni vagy beszéljünk orvosunkkal és kérjük meg, hogy írjon fel nekünk valami hatásosabb szert.

Abdominális migrén

Az abdominális migrén főként a gyerekekre és a serdülőkorúakra jellemző és azt jelzi, hogy a felnőttkorban migrénes fejfájások várhatóak. Ezen gyerekkori migrének sajnálatos velejárója a hányinger és a hányás, amely gyakran erős köldöktáji fájdalommal jár együtt - ezen rohamokhoz pedig sokszor nem is társul a fejfájás. Ezen rohamok sajnos rendszeresen jelentkeznek. Ezek ellen érdemes kis dózisban béta-blokkolókat szedni, amelyek csökkentik a későbbi migrének gyakoriságát, a többi hatás ellen pedig érdemes a hagyományosabb migréngyógyszerekhez fordulnunk.

Vesztibuláris migrén

Akinek volt már migrénje, pontosan ismeri, hogy milyen az ezt kísérő hányinger, fény- és zajérzékenység és fájdalom. A migrénes páciensek 30-60 százaléka azonban szédülésre és extrém mozgásérzékenységre is panaszkodnak, ezen páciensek mintegy egyötöde olyan erős szédülést is megélhet, hogy az ájulás sem ritka náluk. Míg náluk a migréngyógyszerek természetesen segíthetnek és ajánlottak is, a szakorvosok azt javasolják, hogy járjanak fizikai terápiára és erősítsék egyensúlyérzéküket.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +4 °C
Minimum: -5 °C

Délelőtt nagyobb felhőtömbök vonulnak északnyugatról délkelet felé, emellett hosszabb-rövidebb időre a legtöbb helyen kisüt majd a nap, és az Északi-középhegység területén is javulnak a látási viszonyok. Egy-egy hózápor főként a nap első felében nem kizárt. Délutántól egyre nagyobb területen kiderül az ég, és csökken a csapadék esélye. Az északnyugati szél főként hazánk északnyugati felén erősödik meg, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 1 és 7 fok között alakul. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra