A fogínyvérzés okai

Tízből egyetlen ember akad csupán Magyarországon, aki ne találkozna élete során legalább egyszer a fogínyvérzéssel. Fontos azonban leszögezni, hogy legtöbbször egy egészséges válaszreakció eredményéről beszélünk.

Az íny vérzése azt jelzi, hogy az érintett személy szájhigiéniája nem tökéletes. A fogakon felhalmozódó baktériumok hatására alakul ki ugyanis gyulladás, kitágulnak az erek, az ínybe pedig fehérvérsejtek lépnek ki a kórokozókkal szembeni védekezés érdekében.

A fogínyvérzés kezelését és megelőzését is a helyes szájápolás jelenti
A fogínyvérzés kezelését és megelőzését is a helyes szájápolás jelenti.

A vérszivárgás általában csak fogmosáskor és rágáskor jellemző, nem véletlen tehát, hogy legtöbbször a fogmosás után kiköpött fogkrémben találkozunk a problémával. Érdekesség, hogy a dohányosok ínyvérzése kevésbé súlyos, ez ugyanakkor csak jelzésbeli hiányosság, esetükben ezért még inkább oda kell figyelni a szájhigiéniára.

Ugyan a fogínyvérzés oka az esetek 99 százalékában a rossz szájhigiénia, azonban egyéb súlyos okok is állhatnak mögötte. A C-vitamin súlyos hiánya is járhat ezzel a tünettel.

Egyszerű megoldás

A fogínyvérzés tehát a nem megfelelő szájhigiénia miatt alakul ki, kezelése pedig ennek megfelelően az, ha nem vesszük fél vállról a fog- és szájápolást. Tévhit, hogy a vérző területet nem szabad érinteni a fogkefével, sőt éppen ott a legfontosabb a gyulladást okozó plakk eltávolítása.

Hasznos lehet a szájvizek használata is, akárcsak a fogköztisztító kefék és eszközök alkalmazása. A fogkő rendszeres eltávolíttatása is elengedhetetlen a kellő tisztaság eléréshez. A felsorolt fogások természetesen már a probléma kialakulása előtt, megelőzésként is megállják a helyüket.

A fogínyvérzésről bővebben Betegségek A-Z rovatunkban olvashat!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +8 °C
Minimum: -1 °C

Napközben a ködös tájakon csak lassan javulnak a látási viszonyok, nagyobb területen - kiemelten nyugaton és délen - maradhat egész nap borongós, párás, ködös az idő. Arrafelé néhol szitálás, reggel ónos szitálás előfordulhat. Másutt derült, napos idő valószínű. Gyenge lesz a szél. A legmagasabb nappali hőmérséklet 7 és 12 fok között alakul, de a tartósabban párás, ködös tájakon ennél több fokkal hidegebb lehet. Késő estére -2 és +4 fok közé csökken a hőmérséklet. Fronthatásra ma nem kell készülni.