A krónikus fájdalom szindróma jelei

A hat hónapnál tovább tartó fájdalom esetében krónikus fájdalomról beszélhetünk, amely egy ördögi kör kezdő elemeként beindíthat egyre romló folyamatot.

A krónikus fájdalom szindróma egy sokat vizsgált, de a mai napig rejtélyes betegség. Dr. Arnold Dénes Arnold fájdalomspecialista szerint sokszor egy pszichés trauma, egy negatív élmény "hív be" egy régi fájdalomemléket, és ha a pszichés trauma állandósul, akkor a fájdalomemlék is rögzül: gyakran egy-egy testtájékra vetülve, például az alsó háti, nyaki gerincre, vállövekre, más mozgásszervre.

Az esetek többségében azonban a krónikus fájdalom szindróma eredője egy sérülés vagy betegség. Ez az eredő viszont további komplikációkhoz vezet, amelyek súlyosbítják a fájdalmat, illetve további, másodlagos komplikációkat okozhatnak. Hogyan néz ez ki a gyakorlatban?

A krónikus fájdalom szindróma az éjszakai pihenést is megnehezíti
A krónikus fájdalom szindróma az éjszakai pihenést is megnehezíti.

Tipikus eset, hogy a fájdalom miatt az érintett nem tud nyugodtan aludni. Kis idő múlva a kialvatlanság rányomja bélyegét a nappalokra is, hiszen egyre nehezebb lesz koncentrálnia, és megbirkóznia az addig is jelenlévő fájdalommal. Sokaknál a munkavégzés is veszélybe kerül, ami újabb komoly stresszforrást jelent. Emiatt egyre többször jelentkezhet alvászavar , megromolhatnak az emberi kapcsolatok, miközben egyre kibírhatatlanabbnak tűnik a fájdalom, végső soron pedig jelentősen romlik az életminőség. A fájdalom maga leggyakrabban fejfájás, ízületi vagy hátfájdalom, de a krónikus fájdalom szindróma kialakulhat nyak-, váll-, csípő- vagy bármely izom- vagy idegi fájdalom alapján.

A tévhitekkel ellentétben nem csak az időseknek lehetnek gondjaik az ízületeikkel. Mutatjuk, miért alakulhatnak ki akár fiatalabb életkorban is ilyen mozgásszervi betegségek , és hogyan kezelhetőek.

Ez a 7 leggyakoribb tünet

Az Egyesült Államokban közel 100 millió embert érint a krónikus fájdalom szindróma, és hazánkban is rengetegen szenvednek tőle, sokszor orvostól orvosig járva. Ezek a hetek, hónapok, akár évek pedig testi és lelki értelemben is megviselik a betegeket, akik néha már-már elviselhetetlennek érzik az állapotukat. Ráadásul a fáradtság és a depresszió tovább csökkenti a szervezet által termelt természetes fájdalomcsillapító hatású anyagok szintjét, ami további romlást okozhat akár az egész immunrendszert érintően. Mindebből következően nem lenne szabad túl sok időt tölteni a fájdalom ördögi körében, hanem - mielőbb beazonosítva a tüneteket - segítséget kell kérni.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Íme, a 7 leggyakoribb tünet, amely krónikus fájdalom szindrómára utalhat:

  1. Közepes vagy annál súlyosabb, nem múló fájdalom, égő, nyilalló, bizsergő vagy tompa fájdalomérzet.

  2. Szorító, merev érzés, szinte állandó diszkomfortérzet.

  3. Tartós fáradtság, kimerültség.

  4. Álmatlanság, alvászavarok.

  5. Csökkent nappali aktivitás, csökkenő libidó, megnövekedett pihenési igény.

  6. Hangulatváltozás, amely ingerlékenységtől szorongásig, depresszióig terjedhet.

  7. Valamilyen téren (munkában, szociális kapcsolatokban, alkalmazkodásban) jelentkező képességcsökkenés.

Ahogy a probléma, úgy a kezelés is összetett lehet

Ahogyan azonnali ellátást igénylő sérüléseknél felkeressük a szakorvost, úgy krónikus fájdalom szindróma esetén sem szabad feladni a reményt, hogy van segítség. Tény, hogy sokan több stációt is végigjárnak, míg pontos diagnózishoz és hatékony kezeléshez jutnak, de valóban fontos, hogy az érintettek ne adják meg magukat a lefelé tartó spirálnak - mondja a szakértő.

A rendkívül alapos kikérdezés és vizsgálat alapján felállított diagnózis szinte már fél gyógyulás. Ha megtaláltuk a forrást, eldönthetjük, hogy milyen kezelés válik be leginkább, vagy hogy milyen kombinált kezelés lehet a legnagyobb hatásfokú. Szóba jöhet célzott injekciókúra éppúgy, mint természetes hatóanyagtartalmú eljárások, mint hialuronsavas vagy orvosi kollagéninjekciók, lökéshullám terápia, gyógytorna, és akár mentálhigiénés, pszichológusi, pszichiáteri támogatás. A komplex fájdalomcsillapító és oki kezeléseknek éppen az a lényege, hogy több "fronton" közelítsünk a krónikus fájdalom szindróma felé, és mindenképpen bátorítsuk a sokat szenvedett pácienseket, hogy a javulás, a gyógyulás elérhető.

Forrás: Fájdalomközpont

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.