A legerősebb kígyóméregből készülhet fájdalomcsillapító

Tudósok a gyilkosok gyilkosának is nevezik a Calliophis bivirgata fajt, amelynek mérge a gyógyítás csodafegyvere lehet.

A Délkelet-Ázsiában őshonos, átlagosan két méter hosszú kék korallkígyó, amely többek között kobrákkal táplálkozik, a legnagyobb méregmirigyű kígyófaj . A méregmirigyek hossza a testhossz egyharmadát is elérik. A benne termelődő toxin pedig szinte azonnal hat a zsákmányára.

Egy új kutatás szerint a méreg olyan receptorokat támad, amelyek az emberi fájdalomért is felelősek, így a lehetséges gyógyászati felhasználásukat érdemes kivizsgálni - írja a BBC.

"A legtöbb kígyónak lassan ható mérge van, ami olyan, mint egy erős nyugtató. Elálmosodik, lelassul tőle az ember, mielőtt meghal. Ennek a kígyónak a mérge viszont szinte azonnal hat, mert általában olyan állatokra vadászik, amelyeket gyorsan meg kell ölnie, mielőtt visszatámadnának" - mondta Dr. Bryan Fry, a University of Queensland professzora.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) 2013-as adatai szerint évente 94-125 ezer haláleset következik be kígyómarás miatt. Egy átlagos esztendőben akár ötmillió embert is megharaphatnak a mérges kígyók, leginkább Afrikában és Délkelet-Ázsiában. Részletek!

Eltérően az Elapidae család más fajaitól a kék korallkígyó mérge nem tartalmaz neurotoxint. A mérgezést egy citotoxin okozza, amely az izomszövetet pusztítja el. A foszfodieszterázok adenozint szabadítanak fel, ami alacsony vérnyomás és gyulladást eredményez, illetve neurotranszmitter blokád alakul ki a megmart áldozatokban.

Forrás: hvg.hu

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.