A nem kábító hatású fájdalomcsillapítókról

A nem kábító hatású fájdalomcsillapítók egy része vény nélkül, másik része csak orvosi receptre kapható. Az előbbieket sem szabad ész nélkül bekapkodni: egy hétnél tovább ne szedjük őket, hanem forduljunk orvoshoz nem múló fájdalmunkkal.

Ezek a gyógyszerek enyhe és közepes fájdalom esetén hatásosak. Nem csak a fájdalmat, hanem az azzal együtt járó gyulladást is csökkentik, ezért nem-szteroid gyulladáscsökkentőnek (rövidítve NSAID) is hívják őket.

A nem kábító hatású fájdalomcsillapítók fajtái

Az egyik legismertebb NSAID gyógyszer az acetil-szalicilsav , közismertebb nevén az aszpirin, ami fájdalomcsillapító és gyulladáscsökkentő hatásán túl a lázat is csillapítja. Ezen kívül arra hajlamosaknál használják szívinfarktus és agyvérzés megelőzésére is. Egyes kutatások szerint a rákot is megelőzi .

A nem-szteroid gyulladáscsökkentők másik nagy csoportját a propionsav származékok alkotják, ilyen a naproxen, az ibuprofen és a ketoprofén. Előbbit főleg ízületi megbetegedésekre ( ízületi porckopás , ízületi gyulladás), utóbbiakat mindenféle fájdalom csillapítására használják.

Egyes fájdalomcsillapítók vény nélkül is kaphatók

Egyes fájdalomcsillapítók vény nélkül is kaphatók

A koxibok (más néven COX-2 gátlók), mint például a celekoxib vagy az etorikoxib a nem-szteroid gyulladásgátlók új csoportja. Ha ezeket szedjük, elkerülhetjük a gyomorirritációt.

A paracetamolnak a többi NSAID gyógyszerrel ellentétben nincsen gyulladáscsökkentő hatása, nagy előnye, hogy nincs sok mellékhatása, nagy dózisban viszont károsítja a májat.

Mellékhatások

Mivel a legtöbb nem-szteroid gyulladásgátló szer irritálja a gyomor nyálkahártyáját, okozhatnak gyomorégést, emésztési zavart, hányingert, felfúvódást, hasmenést és hasi fájdalmat is. (Ez nem igaz a koxibokra és a paracetamolra.) Ezen kívül gátolják a vérlemezkék összekapcsolódását, így növelik a vérzésre való hajlamot, illetve a páciensek 1 százalékánál vízvisszatartást, így vesebetegséget is okozhatnak.

Adagolás

Az adagolás tekintetében az orvos ajánlását vegyük alapul, vagy ha recept nélkül váltottuk ki a szert, támaszkodjunk a betegtájékoztatóban leírtakra. Ha gyerek szedi be a gyógyszert, csökkentsük az adagot, erre az esetre a betegtájékoztatók is kitérnek. A vény nélkül kapható gyógyszereket ne szedjük sokáig, ha egy hét után sem hatnak, forduljunk háziorvosunkhoz fájdalmunkkal.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +8 °C
Minimum: -1 °C

A Dunántúlon (főként annak nyugati, délnyugati felén) és az Alföldön csak lassan, fokozatosan zsugorodik a ködtakaró, ezeken a tájakon többfelé egész nap borult, párás, ködös maradhat az idő. Az ország egyéb részein ugyanakkor derült, napos idő várható. Csapadék nem valószínű, legfeljebb a ködös részeken fordulhat elő szitálás. A légmozgás gyenge vagy mérsékelt marad. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 7 és 12 fok között alakul, de a tartósabban párás, ködös részeken ennél több fokkal hidegebb lehet. Fronthatásra ma nem kell készülni.