A tenziós fejfájás általában nem jár kísérőtünetekkel, sem a hányinger, sem a hányás nem jellemző, a fény- és hangérzékenység nagyon ritka. A fájdalom mindig kétoldali, enyhe vagy közepes erősségű, viszont akár egy hétig is eltarthat.
A fájdalom jellege és típusai
Aki élt már át migrént , annak a tenziós fejfájás csak "fájdogálásnak" tűnik. Kicsit olyan, mintha egy túl szorosra húzott öv szorítaná a beteg fejét, a fájdalom a nyakra és a vállra is kiterjedhet. Két fajtáját ismerjük: az epizodikus és a krónikus típust. Ha havonta legalább 15 napot érint a fejfájás három hónapon keresztül, krónikus fejfájásban szenvedünk, itt a fájdalom szinte mindennapos és folyamatos. Ezzel szemben az epizodikus típus esetén a fájdalom rövidebb ideig, maximum néhány óráig tart.
A tenziós fejfájás okai
A tenziós fejfájás pontos szervi okai nem ismertek. Régebben úgy gondolták, hogy a nyak és az arc izmainak összehúzódásához van köze, azonban ezt az álláspontot sokszor megkérdőjelezik. A legfrissebb kutatások szerint agyi kémiai változások idézik elő, hasonlóan a migrénhez. Egyes elméletek egyenesen úgy fogalmaznak, hogy a tenziós fejfájás valójában enyhe migrén.
Abban viszont mindenki egyetért, hogy a tenziós fejfájást leggyakrabban a stressz idézi elő . A kiváltó okok között szerepel még az alváshiány, szorongás, depresszió, mozgásszegény életmód, nőknél hormonális változások. Ezeken kívül a túl sok fájdalomcsillapító bevétele is okozhat fejfájást.
Gyógymódok és gyógyszerek
Ha hetente minimum kétszer nyúlunk vény nélkül kapható fejfájás-csillapítóhoz, érdemes felkeresnünk szakembert. Ilyenkor az orvos kikérdezi tőlünk a pontos tüneteket, szükség esetén pedig további vizsgálatokat rendel el, hogy kizárja, hogy a fájdalom nem egy másik betegség tüneteként jelentkezik-e.
Ha bebizonyosodik, hogy tenziós fejfájása van, számos vényköteles és vény nélküli gyógyszer közül választhat. A leghatásosabbak a nem szteroid gyulladáscsökkentők, mint például az aszpirin vagy az ibuprofen. Bár egyszerűbbnek tűnik csak bekapkodni a gyógyszereket, hosszú távon érdemes az életmódunkat is megváltoztatni. A rendszeres mozgás, a napi 7-8 óra alvás és a megfelelő stresszkezelési technika sokat segíthet. Alternatív megoldásként a tenziós fejfájást enyhítheti egy forró zuhany vagy hideg borogatás, illetve fontos a megfelelő testtartás: ülő és álló helyzetben is húzzuk ki magunkat és emeljük feljebb a fejünket.