Fantomfájdalomról akkor beszélünk, ha valaki egy olyan testrészében érez fájdalmat, amit már elvesztett, sérülés vagy orvosi beavatkozás miatt. Van, hogy azonnal jelentkezik, máskor viszont csak hónapokkal vagy évekkel később - írja a Healthline. Általában végtagok kapcsán szoktuk emlegetni, de bármilyen testrész esetén jelentkezhet, úgy mint:
- szemek,
- fogak,
- orr,
- nyelv,
- mellek,
- pénisz.
Milyen érzés?
A fantomfájdalom lehet:
- lüktető,
- tűszúrásra emlékeztető,
- égő,
- éles,
- szúró,
- görcsös,
- vagy áramütésszerű.
Mi okozza?
Egyelőre nem világos, mi okozza a fantomfájdalmat, de több tényező is szerepet játszhat benne.
1. Idegkárosodás: Könnyen lehet, hogy perifériás idegek károsodtak a testrész eltávolítása során, ami irritálhatja az idegvégződéseket.
2. Neuroplaszticitás: Az agy az új tapasztalatokhoz és helyzetekhez képes alkalmazkodni úgy, hogy megváltoztatja a szerkezetét és a funkcióit. Miután egy testrészt eltávolítottak, az agy az adott testrészből származó érzeteket a test egy másik területére irányítja át. Ezért érezhet valaki fájdalmat a hiányzó testrészben, amikor az idegeket stimulálják a körülötte lévő területen.
3. Lelki tényezők: Egyes esetekben a depresszió, a szorongás, és a sok stressz is hozzájárulhat a fantomfájdalom kialakulásához.
Hogyan kezelhető?
A fantomfájdalom sokszor magától elmúlik, de több módon is lehetséges kezelni. Az egyik megoldás a gyógyszeres kezelés: leggyakrabban triciklikus antidepresszánsokat, opioidokat, nem-szteroid gyulladáscsökkentőket, vagy görcsoldókat írnak fel rá.
Olyan kezelések is szóba jöhetnek, mint a
- TENS (transzkután elektromos idegstimuláció),
- Központi idegrendszeri stimuláció,
- biofeedback kezelés.
Egyéb lehetséges terápiák:
- akupunktúra,
- masszázs,
- tükörterápia.
Az életmódbeli változások is segíthetnek:
- testhelyzet megváltoztatása,
- relaxációs technikák,
- szabadidős tevékenységek,
- segítő csoportok.
Viszont ha ezek nem válnak be, illetve ha a fájdalom rosszabbodik, akkor érdemes orvoshoz fordulni a problémával.