Az Anesthesia Progress című szaklapban megjelent tanulmányból az is kiderül, hogy a mannit azáltal fejti ki hatását, hogy megnyitja a fogak alatt található idegrostokat védő membránt, ezáltal lehetővé teszi a fájdalomcsillapító számára a mélyebb rétegekig való eljutást.
Az Egyesült Államokban az általánosan használt injekció lidokaint és epinefrint tartalmaz, amelyből az előbbi a fájdalomcsillapító, az utóbbi pedig egy úgynevezett vazokonstriktor, amely a fájdalomcsillapító felszívódását lassítja, ezáltal lehetővé teszi, hogy az hosszabb időn keresztül maradjon a fogidegek körül.
Az Ohio Állami Egyetemen végzett kísérlet során az alanyok véletlenszerű módon a fogorvosnál tett három látogatásuk során három különböző összetételű fájdalomcsillapítót kaptak, melyek közül az egyik egy hagyományos lidokain-epinefrin keverék volt, a másik ugyanez egy milliliter mannittal dúsítva, a harmadik pedig ugyanennyi mannit nagyobb mennyiségű lidokain-epinefrin keverékbe juttatva. Az eredmények azt mutatták, hogy ha mannit is szerepelt az injekcióban, mindenképp alacsonyabb lett a páciensek fájdalomérzete, de a leghatásosabbnak a nagyobb űrtartalmú lidokain-epinefrin keverék mutatkozott.
A lidokain nagyobb mennyiségben szédülést, fejfájást, homályos látást és egyéb mellékhatásokat okozhat, ugyanakkor a mannit révén már kevesebb lidokainnal is jobb eredmény érhető el, így elkerülhetőek a kellemetlen melléktünetek.