Hogyan kezelhető az aurás migrén?

Bár az egyszerű fejfájás sem kellemes élmény, az aurás migrén ezt a változatot messze lekörözi. Az egyebek mellett fényérzékenységgel és hányingerrel, látótérkieséssel és beszédzavarral járó probléma akár napokra is ellehetetlenítheti érintettjeinek életét. Hogyan lehet megelőzni az ilyen rohamokat, és mit tehetünk, ha már kialakultak?

A migrén az egyszerű fejfájástól főképp abban különbözik, hogy jóval hevesebb, erősebb és lüktető, jellemzően rohamokban jelentkezik. Társulhat hozzá fényre, zajokra és illatokra való érzékenység is. Maga a fájdalom az esetek 70 százalékban féloldalas, megelőzheti úgynevezett aura is. Utóbbi egy olyan tünetegyüttes, ami a leggyakrabban valamilyen látászavart takar. Az érintett például fényes nappal csillagokat láthat, de akár be is szűkülhet, csőszerűvé válhat a látótere. A látási jelenségek általában fekete-fehérek, középről haladnak kifelé, többnyire cikk-cakk vonalban – ezeket jellemzően villámoknak írják le az érintettek. Az aurához társulhat végtaggyengeség, kéz- és lábzsibbadás is, de megesik, hogy az érintett átmenetileg nem tud beszélni sem. Érdekes, de vannak emberek, akiknek aurás és aura nélküli migrénje egyaránt van.

migrén, aurás migrén, fejfájás, fiatal nő, fájdalom
Bár az egyszerű fejfájás sem kellemes élmény, az aurás migrén ezt a változatot messze lekörözi. Fotó: Getty images

Okok garmadája

A migrénes roham általában havonta többször jelentkezik, időtartama változó, de jellemzően fél-egy napig tart. Bár ennek mikéntje nem ismert, a rá való hajlam valamilyen szinten öröklődhet, de kialakulásában az életmódbeli tényezők is szerepet játszanak. Előhívhatják például egyes ételek és italok, például az érlelt sajtok, a vörös bor és a pezsgő. Ezeket nem is kell nem nagy mennyiségben fogyasztani: ami migrénes, annál egyetlen deci pezsgő vagy vörösbor is kiválthatja a rohamot. Tipikus provokáló faktorok a sonkák és a füstölt húsok, főleg, ha pluszban tartósítószert is tartalmaznak. Kiválthat migrént a szójaszósz, de akár a banán és a hagyma is.

A migrénes rohamot hormonhatások is beindíthatják, ezért gyakoribb ez a probléma a nőknél – az érintettek kétharmada közülük kerül ki. Létezik úgynevezett menstruációs migrén is, amelynél a fejfájás kifejezetten a havivérzéshez kötődik. Ez a típus a menopauza után lényegesen enyhül. A migrénesek helyzetét a hormonális fogamzásgátlók szedése jellemzően rontja, ami érthető, hiszen azoknak is a hormonális hatása van. Provokáló faktor az időjárás-változás is, de nem mindenkinél ugyanúgy: vannak, akik a hidegfrontra érzékenyebbek, vannak, akik a melegre, míg mások mindkettőre. Beindíthatja a migrénes rohamot nyaki merevség, alváshiány és stressz is, de a malmára hajtja a vizet a rendszertelen étkezés és a mozgásszegény életmód is. Hajlamosíthatnak migrénre bizonyos gyógyszerek is.

Bármelyik napot is vizsgálnánk meg, azt látnánk, hogy a világon csaknem minden hatodik embernek fáj a feje az adott időben, az érintettek mintegy fele ráadásul migrénnel küzd – állapította meg a közelmúltban egy tanulmány.

A panaszok megelőzése

A panaszok jelentkezését, ha nem is minden esetben, de meg lehet előzni. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy kerülni kell azokat az ételeket és italokat, amelyek elősegíthetik a migrénes roham kialakulását. Arra mindenképp figyelni kell, hogy az étrendből ne iktassunk ki mindent, „amiről úgy hírlik”, hogy migrént okozhat, hanem csak azt, aminél az összefüggést személyes tapasztalat erősíti. Gyakori fejfájásnál és migrénnél a párnaválasztás is fontos, hiszen a nem megfelelő fekvő helyzet izomfeszülést, nyaki panaszokat de fejfájást is okozhat.

Ha az életmódbeli változtatások kevésnek bizonyulnak, gyógyszeres megoldás jelenthet segítséget. Az érintettek jelentős részének a szokásos fájdalomcsillapítók (ezek úgynevezett nem szteroid gyulladásgátlók) is elegendők, ha nem, akkor külön készítményekre, migrénspecifikus gyógyszerekre lehet szükség. Akinél a rohamok nagyon gyakoriak – havi hatnál többször jelentkeznek –, annál már megelőző terápiát is érdemes lehet alkalmazni. Ez folyamatos, orvos által felírt gyógyszeres kezelést jelent, amire azért van szükség, hogy a fejfájás ne kezdődjön el, vagy ha elkezdődik, akkor uralható legyen szokásos fájdalomcsillapítókkal. Nem szabad elfelejteni, hogy a migrént nemcsak a komoly életminőség-romlás miatt fontos kezelni, illetve – ha oka kiküszöbölhető – megelőzni, hanem az esetleges komplikációk miatt is.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Északnyugat felől szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. A Tiszántúlon és a déli országrészben előfordul havazás, havas eső (észak felé egyre inkább szilárd halmazállapotú a csapadék). Ahol megszűnik a tartós csapadékhullás, ott egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél a Dunántúlon és a középső országrészben időnként erős lesz. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra