Így csillapítsuk az endometriózis okozta fájdalmat

Az endometriózis egy ciklikus alhasi fájdalommal járó nőgyógyászati betegség, amely a fogamzóképes korban lévő nők 5-15 százalékát érinti.

Az endometriózisos fájdalom leginkább a menstruációs ciklus alatt erősödik, de jelentkezhet ovulációkor, illetve közösülés közben is. Mivel az endometriózis akár meddőséget is okozhat, kezelésének célja a fájdalom csillapításán túl a teherbeesés is lehet.

Nem-szteroid szerek

A fájdalom csökkentésére első körben vény nélkül kapható, nem-szteroid gyulladáscsökkentő szereket ajánlanak, mint az ibuprofen vagy a paracetamol, illetve hatásosak lehetnek a menstruációs görcsoldók is.

Gyógynövényekkel az intim gondok ellen
Görcsökkel, erős vérzéssel küzdesz minden hónapban? Visszatérő altesti bajok gyötörnek? Nem kell azonnal a gyógyszerekhez nyúlni – természetes szerek is sokat segíthetnek a női bajokon.

Csak természetesen

Léteznek természetes étrendkiegészítő-készítmények, amelyek csökkenthetik az endometriózis tüneteit, így a fájdalmat is, de ezek alkalmazása előtt mindenképpen kérjük ki a kezelőorvos véleményét. A barátcserje- és poloskavész-készítmény segíthet a hormonális egyensúly fenntartásában, bár leginkább még enyhe, kialakulóban lévő betegség ellen hatásos.

hasfájással küzdő nő
A probléma a fogamzóképes korban lévő nők 5-15 százalékát érinti. Fotó: Getty Images

Hormonkezelés

Endometriózis esetén a leghatásosabb gyógyszeres terápia a hormonkezelés. Ha a páciens nem kíván teherbe esni, általában orális fogamzásgátlót ír fel az orvos. Mivel a szájon át bevett gyógyszer terhességhez hasonló állapotot alakít ki a szervezetben, a nyálkahártya is ehhez megfelelően alakul át, ez pedig megszüntetheti az endometriózis tüneteit.

Ha a teherbeesés a cél, szóba jöhetnek a petefészket stimuláló hormonok termelődését gátló szerek, mint például a danazol vagy a GnRH analógok. Ezek gátolják a tüneteket, viszont a menstruációt is. Mellékhatásaik meglehetősen kellemetlenek: a danazol az arc szőrösödését és pattanásokat okozhat, míg a GnRH analógok olyan menopauzához hasonló tüneteket idéznek elő, mint a hőhullámok és a hüvelyszárazságot. Az aromatázgátlókat elsősorban az emlőrákban betöltött szerepük miatt ismerjük, azonban endometriózis kezelésében is hatásosak lehetnek.

A műtéti út

Az endometriózist okozó szöveteket eltávolító műtét jobban növeli a teherbeesés esélyét és hatékonyabban csökkenti a fájdalmat is, mint a hormonkezelés. A beavatkozás során eltávolítják a hegszövetet és az összenövéseket laporoszkóposan vagy nyílt hasi műtét útján. Előbbi esetén a hasfalon apró bemetszést ejtenek, és ezen keresztül hőkezeléssel kiégetik a kóros szöveteket. Az endometriózis kezelésének végső lehetősége a méhnek és a két petefészeknek az eltávolítása, amely garantáltan megszünteti a tüneteket, azonban értelemszerűen teljesen kizárja a későbbi teherbeesés lehetőségét is.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Északnyugat felől szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. A Tiszántúlon és a déli országrészben előfordul havazás, havas eső (észak felé egyre inkább szilárd halmazállapotú a csapadék). Ahol megszűnik a tartós csapadékhullás, ott egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél a Dunántúlon és a középső országrészben időnként erős lesz. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra