Így lehet kevésbé fájdalmas a szülés

A fájdalomcsillapításhoz való jog mindenkit megillet, így a szülő nők is saját maguk dönthetik el, kérnek-e fájdalomcsillapítást vagy nem.

Többféle fájdalomcsillapító módszer létezik, a kismama választhat gyógyszeres vagy alternatív megoldások közül.

Kábító fájdalomcsillapító vagy kéjgáz

A gyógyszeres megoldások közé tartoznak az izomba vagy intravénásan beadott kábító hatású fájdalomcsillapítók . Ilyen például a morfium (ma már nem használják, mivel nagyon káros a magzatra), a fentanyl, a nalbuphin, a butorphanol, a diazepam, a midazolam vagy a pethidin. Hatásuk körülbelül három órán keresztül tart. Előnyük, hogy gyorsan hatnak, hatásukra a méhszáj is gyorsabban tágul, viszont a méhlepényen keresztül a baba szervezetébe is jut belőlük, így légzésdepressziót, tónuscsökkenést, hypothermiát okozhatnak.

A szüléssel járó fájdalmakat többféle úton is lehet enyhíteni
A szüléssel járó fájdalmakat többféle úton is lehet enyhíteni. Fotó: iStock

Fiatal anyák réme: a szülés utáni depresszió .

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Egy másik fájdalomcsillapító módszer, amikor a kismama kéjgázt (nitrogén-oxidult) és az oxigént lélegez be fele-fele arányban. Ez a szer hatását a központi idegrendszerben fejti ki, valamennyi központot blokkolja, az újszülöttnél légzésdepressziót okozhat.

Epidurális érzéstelenítés

Ez a módszer szintén a gyógyszeres megoldások közé tartozik, teljes fájdalommentességet biztosít a szülés teljes idejére. Nem minden esetben alkalmazható: véralvadási zavar, alacsony vérnyomás vagy súlyos gerincbetegség esetén ellenjavallt.

Először egy tűt vezetnek be két csigolya közé, a tűt kihúzzák, és ezután katéteren keresztül adagolják az érzéstelenítőt. Viszonylag kevés kockázattal kell számolni mind az anya, mind az újszülött részéről. Mellékhatás lehet a kitolási szakasz nyúlása, a nyomási reflex csökkenése, szédülés, hányinger és csökkenő vérnyomás.

Alternatív módszerek

Fontos, hogy a kismama már a szülés előtt tájékozódjon arról, pontosan mi fog történni, ez ugyanis csökkenti a szorongást, amelynek (minimális) fájdalomcsillapító hatása van. Szintén szorongáscsökkentő hatású, ha jelen van az apa vagy egy közeli hozzátartozó, barátnő a szüléskor, esetleg egy fogadott szülésznő. Fontos szerepe van, a szülésfelkészítő tanfolyamnak , a relaxációs gyakorlatoknak, a légzőgyakorlatoknak és a terhestornának is.

Egyesek szerint fájdalomcsillapító hatása van a vízben vajúdásnak is, melynek során a szülő nő vízzel teli kádban vajúdik vagy a fájások alatt folyamatosan zuhanyozik. Ez azért hatásos, mert a meleg víznek lazító hatása van. Szóba jöhet a hipnózis vagy az akupunktúra is, mint fájdalomcsillapító módszer. Ezek árnyoldalai, hogy viszonylag kevés az igazán jól képzett szakember, aki ezeket a módszereket sikerrel tudná alkalmazni.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.