Az is fontos, hogy a kezelést minél előbb megkezdjük, ne várjuk meg, amíg a fájdalom elviselhetetlen lesz. A legtöbb esetben először vény nélkül kapható fájdalomcsillapító gyógyszereket, illetve helyileg alkalmazható kenőcsöt, zselét vagy tapaszt érdemes kipróbálni, viszont egyes esetekben szteroid tartalmú gyógyszert is felírhat az orvos.
Porckopás esetén
Kopásos ízületi betegség esetén az első lépcsőfok az egyszerűbb fájdalomcsillapítók alkalmazása, ízületi fájdalom esetén leginkább paracetamol ajánlott. Ezt enyhe és közepes erősségű fájdalom esetén szedhetjük. Abban az esetben, ha a paracetamol ellenjavallt, helyettesíthetjük ibuprofennel.
Nagy fájdalom esetén az orvos javasolhat szteroid injekciót is, de a szteroidok veszélyes mellékhatásai miatt ezt csak végső megoldásként szokták megtenni.
Porckopás esetén egyre gyakrabban használnak porcvédő szereket, melynek hatóanyagai lehetnek hialuronsav, metil-szulfonil-metán, glükózamin-szulfát, kondroitin-szulfát, illetve ezek különböző kombinációi. A porcvédők hatékonyságáról eltérnek a vélemények. Mivel a porckopás nem visszafordítható folyamat, regeneráló képességük nincsen, de segítenek megőrizni az ízületek épségét, és gyulladáscsökkentő hatásuk is van.
Gyulladásos megbetegedések
A köszvény gyógyszeres kezelését is a fokozatosság jellemzi: enyhébb esetekben nem szteroid tartalmú gyulladáscsökkentő szereket alkalmaznak. Súlyos fájdalom esetén az orvos szteroid készítményt is felírhat, azonban szájon át bevéve csontritkulást vagy fertőzésekkel szembeni fokozott hajlamot eredményezhet. Ezeket a mellékhatásokat ki lehet kerülni, ha injekció formájában adják be a szert, viszont ezt maximum évi háromszor szabad megtenni.
A rheumatoid arthritis kezelése történhet nem szteroid tartalmú gyulladáscsökkentőkkel. Ezek közül vény nélkül kaphatóak az ibuprofen és az acetilszalicilsav, a vényköteles nem szteroid gyulladásgátlók közé tartozik a ketoprofen, a naproxen, a diclofenac és az indometacin. Ezeknek gyakori mellékhatásuk a különböző emésztési zavarok, gyomorbántalmak. Ezzel szemben az úgynevezett COX-2 gátlók nem bántják a gyomrot, viszont többek között vízvisszatartást, magas vérnyomást eredményezhetnek. A nem szteroid gyulladáscsökkentők közé tartoznak még a corticosteroidok, mint például a prednison.
Ezek rövid távon nagy javulást érnek el, viszont hatékonyságuk hamar alább hagy, és nagyon súlyos mellékhatásokat (hízás, csonttömeg csökkenése, cukorbetegség kialakulása) eredményeznek. Ezen kívül használnak még antireumás szereket, amelyek módosítják a betegség lefolyását , ilyenek például az immunszupresszánsok. Ezek különösen hatékonyak a betegség korai szakaszában.
Az autoimmun eredetű gyulladásokat általában szteroid tartalmú szerekkel kezelik, míg a fertőzéses arthritis azonnali antibiotikus kezelést igényel.