Gyomrunk legtöbbször valamilyen ártalmatlan ok miatt fáj: tapasztalhatunk ilyesmit például akkor, ha idegesek vagyunk, izgulunk, vagy ha rosszat, esetleg túl sokat ettünk. Ha azonban a gyomorfájás mellé egyéb tünetek is társulnak, érdemes minél hamarabb orvoshoz fordulni, mert szinte biztos, hogy orvosi kezelésre van szükségünk – nyilatkozta az Insidernek dr. Hardeep Singh gasztroenterológus. A szakember szerint figyelmeztető jel lehet a 24 óránál tovább tartó hányás és hasmenés, a székletben, hányásban, vizeletben jelentkező vér, az étvágytalanság, a hirtelen súlyvesztés, a hasban érzékelhető duzzanat, valamint a tartós láz.
Az Insider idézi dr. Nischita Merla gasztroenterológust is, aki kiegészítésképpen hozzátette: ugyancsak aggodalomra adhat okot, ha a gyomorfájdalom néhány nap alatt sem múlik el, ha fokozatosan rosszabbodik, vagy ha olyan erős, hogy a mindennapi tevékenységeinket sem tudjuk miatta elvégezni.
Dr. Merla egyébként arról is beszélt, hogy a gyomorfájdalom nem mindig korlátozódik a gyomorra: sokan csak a gyomorközeli fájdalmat értik gyomorfájdalom alatt, pedig elképzelhető, hogy a fájdalom valójában egy közeli szervből ered, és az egész hasüregben – a bordák és a medence között – kellemetlenséget okoz.
Súlyos állapotok, amelyek gyomorfájást idézhetnek elő
Az egyik legfontosabb, amit meg kell említeni, a vakbélgyulladás. Akkor jelentkezik, ha a féregnyúlvány – ami a vastagbélhez kapcsolódik – begyullad. A vele járó fájdalom általában a köldök körül kezdődik, és a has jobb alsó részére sugárzik ki. A fájdalom jellemzően fokozatosan rosszabbodik, erősebbnek érződik köhögéskor vagy járáskor, emellett étvágytalanság, hányinger, hányás is tapasztalható. A vakbélgyulladás életveszélyes állapot, a féregnyúlvány ugyanis akár szét is robbanhat. Műtétileg kezelik, mihamarabbi orvosi beavatkozást igényel.
Az epehólyag-gyulladás ugyancsak nagyfokú fájdalmat okozhat, amely a has jobb felső részén jelentkezik, egyik pillanatról a másikra. A kínok levegővételkor, illetve evés után erősödhetnek. Ezenkívül lázat, hidegrázást, hányingert, hányást észlelhetnek még az érintettek. Az epehólyag-gyulladást kórházban kezelik; a terápia lehet gyógyszeres, de előfordul, hogy műtétre van szükség.
A hasnyálmirigy-gyulladás sem hiányozhat a felsorolásból. Komoly, éles fájdalmat válthat ki, amely a has felső, középső részén kezdődik, de átterjedhet a hátra vagy a mellkasra is. A hányinger és hányás, a láz, a hasban lévő folyadékgyülem, a szapora szívverés, a has környékén jelentkező véraláfutások szintén utalhatnak rá. Kórházi kezelést igényel, amely magában foglalhat intravénás folyadékpótlást és fájdalomcsillapítást.
A bélelzáródás lényege, hogy megszűnik a belek táplálékot és salakanyagokat továbbító funkciója. A probléma jellemzően olyanoknál fordul elő, akik korábban hasüregi műtéten estek át. A fentebb említett állapotokhoz hasonlóan súlyos fájdalmat generálhat, egészen konkrétan az alhasi részen, emellett hányinger és hányás, hasduzzanat, székrekedés, étvágytalanság jelentkezhet bélelzáródás esetén. A betegeket kórházban kezelik.
Gyomorfájdalom fennállásakor peptikus fekélybetegségre is gyanakodhatunk, a betegséget a gyomorban és a vékonybél első szakaszán kialakuló fekélyek vagy nyílt sebek okozzák. Evés közben súlyosbodó gyomorfájdalommal, hányással, hányingerrel, puffadással, gyomorégéssel, fogyással jár. A kezelés általában savcsökkentő gyógyszerek, például protonpumpagátlók vagy H2-blokkolók alkalmazását jelenti.
Végül, de nem utolsósorban érdemes kiemelni a divertikulitiszt mint lehetséges mögöttes okot. A vastagbél-divertikulumok a vastagbélben bárhol, de leginkább a végbél előtti szakaszon, a szigmabélen létrejött kitüremkedések – ha ezek begyulladnak, azt nevezzük divertikulitisznek. A gyulladás bélelzáródást eredményezhet, ami pedig hasi fájdalmat és székrekedést idézhet elő. A divertikulitisz egyéb tünetei közé tartozik a has bal alsó részén tapasztalható fájdalom és érzékenység, a láz, a hidegrázás, a hányinger és hányás, vagy a végbélvérzés. Kezelése az állapot súlyosságától függ: enyhébb esetben elegendő lehet a rostszegény diéta és a gyógyszerszedés, súlyos állapotnál azonban kórházi kezelés és műtét indokolt.