Lázgörbe: ezek a láz optimális fázisai

Mik a láz optimális fázisai? Mit nevezünk egyáltalán láznak? Mi válthatja ki? Miért fontos a láz csillapítása? Itt megtalálod a válaszokat!

A 37 és 38 fok közötti testhőmérsékletet hőemelkedésnek, a 38-39 fok közöttit mérsékelt láznak, a 39-40 fok közöttit magas láznak, a 40 fok felettit pedig extra magas láznak nevezzük. A láz oka általában gyulladás, melyet többnyire vírusos vagy bakteriális fertőzés vált ki. A leggyakoribb lázzal, fejfájással, izom- és ízületi fájdalommal járó megbetegedés a megfázás. Lázat természetesen egyéb fertőző betegségek is okozhatnak.

Ugyancsak lázat vált ki, ha nagyon magas a külső hőmérséklet és a szervezet nem tudja leadni a működése közben keletkezett hőt.

A LÁZ OKA ÁLTALÁBAN GYULLADÁS. FOTÓ: GETTY IMAGES
A LÁZ OKA ÁLTALÁBAN GYULLADÁS. FOTÓ: GETTY IMAGES

A lázas állapot nagyon rossz közérzettel, magas pulzusszámmal, a hőérzet megváltozásával jár. Terheli a keringést, fokozottan igénybe veszi a szívet, jelentősen növeli az oxigénigényt, központi idegrendszeri izgalmat okozhat (ködös tudatállapot, akár lázgörcs, delírium formájában) ezért csillapítása nagyon fontos feladat.

A fájdalom olyan kellemetlen testi tünet, amely a közérzetet jelentősen rontja, feladataink ellátását nagyon megnehezíti vagy akár lehetetlenné teszi. Mi a leghatékonyabb megoldás? Mondjuk!

A láz optimális fázisai

Optimálisan zajló lázmenetnek lehet nevezni minden olyan lázgörbét, amit a szakmában korábban "típusos lázmenet"-nek neveztek, azaz azokat a lázmeneteket, melyek nem szövődményesek, a kiváltó októl függően típusos lefolyásúak. Mintázatukból következtetni lehet bizonyos kiváltó okokra: betegségre, fertőzésre. Ilyen pl. a háromnapos láz vagy a skarlát a maga öt napig tartó magas lázával. 

Kezdeti, felszálló szakasz

A megemelkedett alapértelmezett hőmérséklethez képest alacsonyabb a hőmérsékletünk, ezért fázunk. A bőrben lévő erek összehúzódnak, a bőr libabőrös lesz, hogy csökkenjen a hőveszteség. Mivel fázunk, melegebbre vágyunk (betakarózunk, rétegesen öltözünk). Ezt követően beindulnak a hőtermelő folyamatok: mivel az izommunka sok hőt termel, vacogunk, remegni kezdünk.

Állandó vagy tetőzés szakasz

Ekkor ismét egyensúlyba kerül a hőleadás és a hőtermelés, de most már a magasabb alapértelmezett hőmérsékleten. A láz tetőzik: a hőtermelés és a hőleadás egyenlővé válik. A hidegrázás megszűnik. A bőr hőmérséklete megemelkedik, a sugárzásos (radiációs) hőleadás megnövekszik. A beteg bőre, végtagjai kimelegszenek.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Oldódási vagy csökkenés szakasz

Ilyenkor az eredeti alapértelmezett hőmérséklethez képest sokkal melegebb a testünk, szervezetünk egyből bekapcsolja a hűtőfolyamatokat. Ebben a szakaszban a hőleadás nagyobb, mint a hőtermelés. A bőr erei kitágulnak, és elindul a verejtékezés, majd a testhőmérséklet visszaáll az eredeti alapértelmezett hőmérsékletre.

Normalizálódás szakasza

A fűtőközpont működése újra fokozódik. A hőleadás visszacsökken. Így újra kialakul a normál hőmérsékletű egyensúly.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.