A fibronektin - az emberi szervezetben természetesen előforduló egyik fehérje - az idegsejtek túlélését, növekedését és kommunikációját támogatja az agyban és a gerincvelőben. A kutatók állatkísérlet révén rájöttek, hogy a fibronektin befecskendezése a gerincvelőbe bizonyos jelátvivő útvonalakat aktivál, és fájdalomcsillapító hatást eredményez.
"Nagyon örülünk a fibronektin injekció eredményének" - nyilatkozta a klinika egyik kutatója, Ching-Yi Lin. - "Ez valószínűleg komoly változásokat jelent majd a gerincvelő-sérülést követő fájdalomcsillapítás terén."
A korábbi kutatás azt mutatta, hogy a gerincvelő sérülése növeli a vér-gerincvelő gát áteresztőképességét, ami a gerincvelő a gyulladásos sejteknek való kitétele következtében krónikus fájdalmat eredményez. A fájdalom különösen fontos probléma a gerincvelő-sérüléseket követően, mert ezt a fájdalmat még magánál a bénulásnál is bénítóbbnak tartják.
A Journal of Neurotrauma szaklapban megjelent kutatás a fibronektin és a krónikus fájdalom csillapítása közötti összefüggést ugyan nem tudta pontosan megmagyarázni, az eredmények azonban azt mutatták, hogy a fibronektin a vér-gerincvelő gát integritásának megőrzésén kívül nyolc hónapig jelentős mértékben csökkentette a gyulladásos választ. Kiderült, hogy a fibronektin visszafordította a szerotonin idegi átvivőanyag szintjének a gerincvelő-sérülés következtében kialakult visszaesését. Ez az anyag jelentős szerepet játszik a fájdalom észlelésében.
A kutatás következő szakaszában a késleltetett fibronektin-kezelés hatását vizsgálják a krónikus fájdalom gátlására gerincvelő-sérülés után, ami klinikai szempontból lényegesebb. Bizonyos jelek arra utalnak, hogy a kezelés későbbi időpontokban is működik.