A migrén kellemetlen tüneteit nem kell bemutatnunk azoknak, akik rendszeresen szenvednek tőle. Egyesek a stresszre fogják, mások az időjárásra, a táplálkozás viszont kevés embernek jut eszébe, mint az erős fejfájás és a migrén potenciális kiváltó oka. Pedig az, hogy mit eszünk és iszunk, ebből a szempontból sem mellékes. A szakértők szerint különösen érdemes lehet elkerülni a mesterséges édesítőszerekkel, például aszpartámmal készülő ételeket és italokat. De – mint azt a Metro.co.uk összefoglalja – nem ez az egyetlen összetevő, amire ajánlott odafigyelni a migrénre hajlamosaknak.
Táplálkozás és a migrén: mit érdemes kerülni?
A logikus válaszreakció persze, mi lehetne más, mint hogy ki kell iktatni étrendünkből a mesterséges édesítőszereket, illetve azokat a termékeket, amelyek ilyesmit tartalmaznak. De a dolog nem ilyen egyszerű, hiszen a kólán, teákon, chipseken túl sok olyan élelmiszerben is ott lehetnek ezek az anyagok, amelyekről sosem feltételeznénk – görög joghurtokban, granolában, teljes kiőrlésű kenyerekben, cukormentes lekvárokban, és így tovább.
De akár a pácolt húsok fogyasztása is szerepelhet a migrén lehetséges okai közt, mert ezek nitrátokat tartalmaznak, amelyek kitágítják az ereket, és így potenciálisan a tüneteket okozhatják.
A tejtermékek (különösen a lágy sajtok) nagy mennyiségű tiramint tartalmazhatnak, így szintén migrént válthatnak ki, de a hasonlóan hangzó vérnyomásnövelő tiamin nevű aminosav, ami például a vörösborban is megtalálható, ugyanezzel a veszéllyel járhat.
A migrén legismertebb kiváltó okai közé tartoznak a sós ételek, a koffein és a különböző alkoholos italok. Ezek kitágíthatják az ereket az agyban, illetve megzavarhatják az alvási szokásainkat, ami szintén migrént okozhat.
Milyen élelmiszerek segíthetnek megelőzni a migrént?
Magától értetődik, hogy az erősen feldolgozott élelmiszerek kerülése mindig jót tesz az egészségünknek, helyettük érdemes inkább az alábbiakat enni és inni.
A leveles zöldségek – a kelkáposzta, a spenót, a káposzta vagy a római saláta – magas folsavtartalommal rendelkeznek, ami segíthet csökkenteni a migrén kialakulásának valószínűségét. Az omega-3 zsírsavakban gazdag ételek pedig mérsékelhetik a gyulladást és ezáltal a fejfájást is. Érdemes tehát halakkal, lenmaggal, chia maggal gazdagítani étrendünket.
Az alacsony zsír- és nátriumtartalmú étrend szintén hasznos lehet, ha minél kevesebbszer szeretnénk megtapasztalni a migrént. Tehát a sós ételek és a zsíros húsok, kolbászok, piték, tejszín, vaj, csokoládé, kekszek és sütemények kerülése is segíthet.
Aki szeretné hosszabb távon is követni, milyen ételek és italok fogyasztásának lehet köze a migrén vagy a fejfájás jelentkezéséhez, annak a szakemberek az étkezési napló vezetését is javasolják. Ha pedig egy-egy élelmiszer gyanús, mint a migrén lehetséges kiváltó oka, érdemes egy időre kiiktatni az étrendünkből és megnézni, mi változik, ha nem fogyasztjuk.