Munka közben ezért kell 10 percekre felállni

Egész testünk tartópillére a gerinc, ezért egészségének megőrzése létfontosságú. Sok ember azonban folyton fájdalmat, feszülést érez gerincének valamelyik szakaszán. Ennek oka elsősorban a túl sok és helytelen pozícióban történő ülés, a napi több óra számítógép előtt végzett munka. Mit tanácsol a szakértő?

Arnold Dénes Arnold fájdalomspecialista szerint életmódbeli változtatásokkal sokat tehetünk panaszaink csökkentéséért, emellett pedig az aktív fájdalomcsillapítás terápia az, amely hatékony segítséget nyújt a gerincproblémák megszüntetésében.

Nagy ár a kényelemért

Ülő életmódunknak sajnos nagy ára van: kutatások szerint a sok ülés az életünket akár évekkel is megrövidítheti, hiszen számos egészségügyi probléma, többek között az elhízás, a szív- és érrendszeri problémák, a trombózis, a cukorbetegség, valamint a mozgásszervi panaszok kialakulásának is ez a legfőbb okozója.

Miért olyan káros az ülés?

Az ülés jócskán megterheli az egész szervezetet, rossz hatással van ereink, hasüregi szerveink, emésztésünk, de legfőképpen a gerincünk egészségére. A gerinc mozgékonysága csökken, tartó- és mozgató izmai túlterheltekké válnak, nem tudnak kellően ellazulni, illetve a többi izomhoz képest aránytalanul gyengébbekké válhatnak.

A keresztcsont és a farkcsont, ülés közben folyamatos nyomás alatt van, merev és passzív helyzetű a combnyak, akárcsak az onnan eredő izmok és az alatta futó idegek (pl. az ülőideg) és vér- és nyirokerek is, amelyek a nyomódás miatt nem tudják ellátni a feladataikat. A hosszú ideig tartó, és merev tartás miatt, megfeszülnek a nyakunk és a vállunk izmai is. Gerincünk görbületeinek egyensúlya is felbomlik, a sok és helytelen terhelés miatt porckorong elváltozások, súlyosabb esetben gerincsérv is kialakulhat, a nyaki izmok feszülése pedig fejfájást okozhat.

Az állandó ülés komoly gerincfájdalmakhoz vezet
Az állandó ülés komoly gerincfájdalmakhoz vezet

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Kiket érint leginkább?

Azok keresnek meg legtöbbször a rendelőben, akik számítógép előtt ülve dolgoznak, a legtöbbjük nyak, hát- és derékfájásra panaszkodik. Sokan töltik az egész munkanapot az irodai széken ülve, a monitort nézve. Sajnos ez a helyzet a munkaidő után sem változik, amikor beülnek az autóba, vagy felszállnak a tömegközlekedési eszközre, majd hazaérve beülnek a karosszékbe és bekapcsolják a televíziót. A mozgásszervi betegségek egyik fő ellensége a túl sok ülés és a kevés mozgás - tudjuk meg a szakértőtől.

Mi segít a fájdalom leküzdésében?

  • Próbáljuk meg a munkahelyi ülést a minimumra szorítani, álljunk gyakran fel, sétáljunk az irodában, hiszen így is lehet ügyeket intézni
  • Üljünk jó minőségű irodai széken, vagy labdán, mert ezzel nagymértékben csökkenthetjük a terhelést és kíméljük a gerincünket
  • A székünk, az asztal és a billentyűzet magasságát, a monitor dőlésszögét helyesen beállítva nyakunkat és vállunkat kímélhetjük a folyamatos feszüléstől
  • Munka közben óránként 10 percre álljunk fel, mozgassuk át a tagjainkat
  • Relaxálunk, tanuljuk meg kezelni a mindennapi feszültséget, hiszen a stressz mozgásszerveink egészségére is káros hatás gyakorol
  • Végezzünk heti háromszor, életkorunknak, és egészségi állapotunknak megfelelő testedzést. Kedvező hatású a jóga, az úszás, a pilates is, amely erősíti az izmokat és lelki stabilitásunkra is kedvezően hat.

Gerincfájdalom: mit tehetünk ellene? Kutatások szerint a felnőtt lakosság 90 százaléka szenved életében legalább egyszer valamilyen gerinc-elváltozás miatt jelentkező fájdalomtól, ami az érintetteknél gyakran a munkából való kieséssel is jár. Miért alakul ki ez a fájdalom ?

Megoldás lehet az aktív fájdalomcsillapítás terápia

"A gerincfájdalom típusának és hátterének megállapítása után első lépés az aktív fájdalomcsillapítás, amelynek során kúraszerűen, speciális hatóanyag kombinációt juttatunk a problémás területre. Ez a fájdalom- és gyulladáscsökkentő hatású, célzott injekciós terápia közvetlenül a fájdalom forrásánál hat, így intenzíven támogatja a gyógyulást. Miután megszüntettük a fájdalmat, gyógytornával visszaállítjuk a csigolyák, kisízületek, porckorongok egészségét és az izomzat egyensúlyát és erejét, ezzel fejlesztjük és fokozzuk a gerinc mobilitását is. Nem szabad azonban arról sem elfelejtkezni, hogy az aktív fájdalomcsillapítás mellett, a gyógyulás fontos feltétele a megfelelő életmód kialakítása is, csak így kerülhető el a fájdalmak kiújulása" - foglalta össze a terápia lényegét Dr. Arnold.

Forrás: Fájdalomközpont

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.