A koffein fájdalomcsillapító hatásaival kapcsolatban többféle, sokszor egymásnak ellentmondó állítások élnek a köztudatban. Az egyik szerint a migrénre hajlamos embereknek nem javasolt a rendszeres kávéfogyasztás, a túlzott koffeinbevitel ugyanis súlyosbíthatja a tüneteket. Másrészről viszont számos fájdalomcsillapító gyógyszer hatóanyagai között szerepel a koffein, amelyről úgy tartják, hogy hatékonyan csillapíthat többféle kellemetlen panaszt. A Medical News Today cikke összegyűjtötte, mit tudunk a kávé fájdalomcsillapító hatásairól.
Eyhítheti a fájdalmat a koffein
A koffein számos italban és ételben, köztük a kávéban, a teában és a csokoládéban is megtalálható. Sokan gond nélkül fogyasztják, de a migrénnel küzdők állapotát befolyásolhatja – pozitív és negatív múdon egyaránt. Egyesek azt tapasztalhatják, hogy egy csésze fekete ital segít enyhíteni a tüneteiket, míg mások szerint éppen hogy kiváltja vagy felerősíti azokat. Egyéni adottságok és reakciók is befolyásolják, hogy kire milyen hatást fejt ki ez a koffein.
Migrénes roham előtt az erek kitágulnak, a koffein azonban összehúzza őket, ami magyarázatot adhat arra, hogy egyeseknél miért csökkentheti a tünetek intenzitását. Az értágulat migrénre gyakorolt hatása ugyanakkor nem tisztázott, így egyáltalán nem biztos, hogy emiatt enyhülhetnek a kávét fogyasztó érintettek egy részének tünetei. Másrészről viszont a koffein fájdalomcsillapító hatásait kutatásokkal is igazolták, ami miatt számos gyógyszer hatóanyagaként is alkalmazzák. Eges felmérések szerint a koffein akár 40 százalékkal is növelheti más fájdalomcsillapítók hatékonyságát.
A migrén tüneteit is felerősítheti
Más kutatások ugyanakkor arra az eredményre jutottak, hogy hogy a kávé fogyasztása az emberek 6,3–14,5 százalékánál migrént vált ki. Azoknál, akik érzékenyek a koffeinre, az anyag fokozhatja a fejfájás intenzitását és és a tünetektől is hosszabb ideig szenvedhetnek. Emellett a koffeinmegvonás is migrénes epizódokat eredményezhet: ha az agyunk már számít a szokásos napi koffeinbevitelre, viszont az elfogyasztott mennyiség lecsökken, az fájdalmas elvonási tüneteket eredményezhet.
A koffeinelvonás panaszai nagyjából megegyeznek a migrén jól ismert tüneteivel, amelyek azalábbiak:
- Fejfájás;
- Fáradtság;
- Koncentrálási nehézségek;
- Hányinger.
A szakértők még mindig nem értik teljesen a koffein kiváltotta agyi mechanizmusokat, ami miatt nem tudják pontosan megmondani, miért hat eltérően az emberekre ez a vegyület. Annyi biztos, hogy a koffein az agyban hatással van egy adenozin néven ismert vegyületre, aminek a szintje megnő a migrénes rohamok során. Az adenozin az agysejtek receptoraihoz tapad, csökkenti az elektromos aktivitást és az erek kitágulását okozza. A koffein viszont blokkolja ezeket a receptorokat, és leállítja hatásukat, ami egyes embereknél segíthet a fájdalom enyhítésében. Azoknál ugyanakkor, akik rendszeresen nagyobb dózisban fogyasztanak kávét, kialakul egyfajta tolerancia, és a koffein kevésbé van hatással a migrénes panaszok intenzitására.
Arról még kevesebb információjuk van a kutatóknak, hogy miért erősítheti jelentősen fel egyeseknél a migrént a koffein. Aki viszont ezt tapasztalja, annak mindenképpen korlátoznia kell a koffeintartalmú élelmiszerek (elsősorban a kávé, tea és energiaitalok, de akár a csokoládé) fogyasztását. Hogyha pedig koffeintartalmú készítményt szeretnénk használni, előtte mindenképpen konzultáljunk a háziorvosunkkal is.