Lázat, fájdalmat vagy gyulladásokat sok minden okozhat: időjárási frontok, szezonális vírusok, sérülések, reumatikus fájdalmak, elfertőződött sebek vagy például a szervezetünkben élő, de valamilyen okból kórosan elszaporodó mikroorganizmusok. Bár hasznosak is lehetnek – hiszen a láz a szervezet természetes védekező reakciója, a gyulladás és a fájdalom pedig határozottan jelzést ad egy fennálló problémáról –, ha erőteljesen vagy hosszabb ideig tartanak, csillapításra szorulhatnak. Szerencsére akár egyszerre mindhárom problémát – a lázat, a fájdalmat és az enyhe gyulladásokat – csökkenthetjük nem szteroid típusú gyulladáscsökkentőkkel (NSAID-okkal), így például az ibuprofentartalmú gyógyszerekkel.
A NSAID-ok hatásmechanizmusa
A nem szteroid gyulladásgátlók hatásmechanizmusa az úgynevezett ciklooxigenáz (COX) enzim gátlásán alapszik. Két formája van, a COX-1 és a COX-2 enzim. A COX-1 jelen van a szervezet csaknem minden szövetében, részt vesz számos élettani funkcióban. A COX-2 azonban alig mutatható ki a sejtekben, azonban a gyulladásban résztvevő közvetítő anyagok hatására képes a sokszorosára nőni. Ez az enzim felelős a láz, a fájdalom és a gyulladások kialakulásáért.
Mivel a nem szteroid gyulladáscsökkentők többsége egyszerre gátolja mindkét COX-enzimet – azaz a szervezetre nézve pozitív és a negatív hatásút is –, ezért alkalmazásuk mindig nagy körültekintést igényel.
Az egyik legnépszerűbb hatóanyag
A nem szteroid típusú gyulladáscsökkentők közé tartozik – a teljesség igénye nélkül – az acetilszalicilsav, naproxen, indometacin, ketoprofen, nifluminsav, celecoxib, meloxicam, nimesulid és az etoricoxib mellett az ibuprofen tartalmú gyógyszerek is. Az ibuprofen széles körűen csillapítja a fájdalmat, hatékonyan alkalmazható gyulladásos eredetű, enyhe, vagy közepesen erős fájdalommal járó ízületi kórképeknél. Segítséget nyújt izom- és érrendszeri fájdalmak esetében, fog-, fej-, menstruációs-, szülési és operációk utáni fájdalmakban, csillapítja a lázat és csökkenti a gyulladást kiváltó anyagok képződését.
A mellékhatások csökkentése
Mint minden gyógyszernek, az ibuprofennek is vannak mellékhatásai. Az NSAID típusú készítmények amellett, hogy hatásosak láz, fájdalom és gyulladások ellen, eközben tompítják a szervezet egyes jótékony hatású mechanizmusait. Mérséklik például annak az anyagnak a termelődését, amely megvédi a gyomornyálkahártyát a gyomorsav káros, roncsoló hatásától, ezért megnőhet az esélye a kisebb sebek, fekélyek, esetleg vérzések kialakulásának. Bár az ibuprofen hatóanyagtartalmú gyógyszerek az egyéb, nem szteroid tartalmú gyulladáscsökkentők többségéhez képest kevesebb mellékhatást okoznak, ha nagyobb dózisban, vagy hosszabb ideig alkalmazzuk, megnőhet a gyomor-, vese- vagy májkárosodás veszélye.
Éppen ezért, a kockázatok elkerülése érdekében, a gyógyszert nem éhgyomorra, hanem mindig az étkezéseket követően, bő folyadékkal kell bevenni. Azoknak, akik gyomorfekélyben szenvednek, vízhajtót szednek vagy sérült a vesefunkciójuk, tilos az NSAID-ok használata. Továbbá fontos mindig pontosan betartani az adott gyógyszer betegtájékoztatójában szereplő előírásokat. Bizonytalanság esetén – például, hogy meglévő krónikus betegségek mellett, vagy más gyógyszerekkel együtt alkalmazható-e – érdemes segítséget kérni a kezelőorvostól vagy a gyógyszerésztől.