Tényleg megbetegszünk, ha megázunk az esőben?

Vajon igaz a mondás, és tényleg van összefüggés az esőben való tartózkodás és a megfázás között? Ennek jártunk utána.

Gyerekként talán te is sokszor hallottad, hogy „ne játssz kint az esőben, mert megfázol”. De vajon mennyi e mondás valóságalapja? Ezt próbálta meg kideríteni a Healthline – mutatjuk, mire jutottak.

A megfázást vírusok okozzák, nem az eső

Több mint 200 vírus tud felső légúti tüneteket, náthát, megfázást okozni. Ezek a kórokozók jellemzően cseppfertőzéssel, tehát tüsszögés és köhögés útján, illetve a szennyezett területekkel való érintkezéssel terjednek – tehát az esővel nem. A címben szereplő kérdésre azonban ennél egy kicsit bonyolultabb pontos választ adni.

Bár a megfázás hátterében mindig egy vírus áll, nem pedig az eső, egy 2022-es tanulmány mégis talált egy lehetséges közvetett összefüggést a megázás és a megbetegedés között. Ha ugyanis hosszabb időt töltünk el az esőben – és az átázott ruháinkban –, az jelentősen csökkentheti a testhőmérsékletünket, ezzel együtt pedig az immunrendszer hatékonysága is romlik. Ez azt jelenti, hogy ilyen körülmények között nagyobb valószínűséggel betegedhetünk meg egy időközben belélegzett vagy a kezünkkel a szervezetünkbe bevitt kórokozótól – de ez nem törvényszerű.

orrot fújó nő esernyővel
A megfázást vírusok okozzák, nem az eső. Fotó: Getty Images

Tippek a megelőzéshez és a kezeléshez

A megfázást megelőzése érdekében tehát valóban nem árt kerülni a bőrig ázást, vannak azonban ennél jóval fontosabb megelőzési alapszabályok. Az alábbiakat érdemes betartanod, ha csökkentenéd a megbetegedés kockázatát:

  • Gyakran és alaposan moss kezet szappannal!
  • Ne fogyassz olyan ételből vagy italból, amelybe egy beteg már beleevett vagy beleivott!
  • Ne tapogasd a szemedet és a szádat!
  • Ügyel az egészséges táplálkozásra!
  • Mozogj rendszeresen!
  • Aludj eleget!

Ha pedig mégsem sikerült elkerülnöd a megfázást, a lábadozás alatt feltétlenül figyelj arra, hogy sok folyadékot fogyassz és rengeteget pihenj – ezek segíthetnek jelentősen lerövidíteni a gyógyulási időszakot. A panaszok enyhítése érdekében pedig érdemes kipróbálni a párásítást, a sós vízzel való gargarizálást és a sóoldatos orröblítést. Jó szolgálatot tehetnek továbbá a vény nélkül kapható megfázás és influenza elleni gyógyszerek, a láz- és fájdalomcsillapítók, valamint az orrdugulást csökkentő orrspray-k.

Az őszi-téli időszakban szinte senki sem ússza meg betegség nélkül. Néhány tippel azonban jelentősen lerövidíthető a megfázásból vagy influenzából való kilábalás.

A nátha jellemzően 1-2 hét alatt elmúlik, és a legtöbb esetben elegendőek a felépüléshez az otthoni gyógymódok. Előfordulhatnak azonban olyan szövődmények, mint a hörghurut vagy a tüdőgyulladás, ezért elhúzódó vagy súlyosbodó tünetek esetén mielőbb fordulj orvoshoz!

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet. Délelőtt a csapadékzóna tovább halad kelet felé, amely az északi, északkeleti tájakon még kisebb havazást, délebbre esőt, havas esőt egyaránt okozhat. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél nagy területen megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.