A meddőség világszerte egyre súlyosbodó egészségügyi problémát jelent, amelynek hátterében komplex tényezők egész skálája állhat. Az esetek mintegy 40 százalékában férfiakat érintő panaszok okozzák, beleértve az alacsony spermiumszámot, alacsony ondóminőséget és erekciós zavarokat egyaránt. Különösen előbbi kettőről tartják úgy, hogy azokra vezethető vissza a trend, amely szerint férfiak körében mind nagyobb arányban jelentkezik terméketlenség.
A bostoni Brigham and Women's Hospital és a Harvard Egyetem közegészségügyi kara közös kutatásban, az úgynevezett Környezet és Reproduktív Egészség (EARTH) kohorszban vizsgálja, hogy a környezetben fellelhető szennyezőanyagok és különféle életmódbeli faktorok miként befolyásolják a termékenység alakulását. A kutatássorozat egy korábbi felfedezése szerint a meddőségi klinikákon 2000 és 2017 között megfordult férfiaknál az alig több mint másfél évtized alatt 42 százalékkal csökkentek a spemiumszámot és az ondóminőséget kifejező mutatók.
A testmozgás bámulatos előnyei
„És ez még nem minden. Egyre több tudományos bizonyíték utal arra, hogy a férfiak meddősége összefüggésbe hozható olyan gyakori krónikus betegségekkel, mint a szív- és érrendszeri megbetegedések, illetve autoimmun zavarok, ami rávilágít a férfiak reproduktív egészségének szélesebb körben vett fontosságára” – idézte a Brigham and Women's Hospital közleménye Lidia Mínguez-Alarcónt, az EARTH legújabb, a Human Reproduction című folyóiratban megjelent tanulmányának első szerzőjét.
„Ismert, hogy a rendszeres testmozgás számos egészségügyi előnnyel kapcsolatba hozható, köztük olyanokkal is, amelyek a reproduktív egészség kapcsán figyelhetők meg. Ugyanakkor kevés kutatás vizsgálta eddig, hogy vajon munkahelyi tényezők miként játszhatnak közre ezekben az előnyös hatásokban” – tette hozzá a kutató.
Erős kar, életrevaló spermiumok
Az EARTH keretében több mint 1500 férfitől és nőtől gyűjtöttek adatokat. Közülük a mostani tanulmányban 377 olyan férfi résztvevő adatait elemezték a szakemberek, akik párjukkal közösen kértek segítséget korábban meddőségi centrumokban. A kutatócsoport felfedezte, hogy azoknál a férfiaknál, akik saját bevallásuk szerint rendszeresen emelnek vagy mozgatnak nehéz tárgyakat munkájuk során, 46 százalékkal magasabb spermiumkoncentrációt és 44 százalékkal magasabb spermiumszámot lehetett mérni, mint a kevésbé megterhelő munkát folytatóknál. Ezenkívül előbbi csoportban mind a tesztoszteron férfi nemi hormon, mind az ösztrogén női nemi hormon szintje magasabb volt.
„Ellentétben azzal, amire sokan emlékeznek az iskolai biológiaórákról, a férfi és női hormonok egyaránt jelen vannak mindkét nemnél, csak eltérő mennyiségben. Úgy gondoljuk, ebben az esetben a tesztoszteronfelesleg ösztrogénné alakulhatott át, ugyanis ismert, hogy a szervezet ilyen módon tartja normál szinten mindkét hormont” – magyarázta Mínguez-Alarcón.
Bár a tanulmány kapcsolatot talált a fizikai aktivitás és a termékenység között, fontos hangsúlyozni, hogy csupán meddőségi kezelésben részt vevő férfiakra terjedt ki. A kutatók éppen ezért további vizsgálatokat terveznek lefolytatni annak feltárása érdekében, hogy vajon a feltárt összefüggés általánosan érvényesnek tekinthető-e a férfiakra nézve. Emellett arra is keresik még a választ, hogy pontosan milyen biológiai mechanizmusokon keresztül fejti ki a megerőltető fizikai munka a fentebb részletezett hatását.