Ezidáig kizárólag a nőket volt szokás a biológiai órájuk ketyegésével ijesztgetni, miközben a férfiak teljes nyugalomba hátradőlhettek, mondván, hogy őket a kor előrehaladta sem foszthatja meg az apává válástól. Egy friss kutatás azonban most arra világított rá, hogy a férfiak részéről sem teljesen mindegy, hány évesen vágnak bele a gyerekprojektbe. Kutatók ugyanis azt találták, hogy az idősebb férfiak spermáiból létrejövő embriók lassabban növekszenek, valamint az idősebb apák spermái több genetikai mutációt is hordoznak.
A kutatás részletei
A vizsgálat során 527 pár 3532 darab embrióját vizsgálták meg és azt vették észre, hogy az 50 év feletti férfiak spermájával létrehozott embriók 35 százalékkal lassabban fejlődtek, mint azok, amik 35 év alatti férfiak spermájából keletkeztek. De azt is kimutatták, hogy az idősebb férfiak spermái hajalmosabbak DNS-hibákat okozó mutációk kialakítására. Az idősebb férfiaktól származó spermák minden egyes sejtjében ugyanis abnormális számú kromoszómát találtak - túl sokat vagy túl keveset. Ezt a kromoszómaszám változással járó mutációt aneuploidiának hívják, és ez az állapot is hozzájárul ahhoz, hogy a spermiumokból rendellenességet hordozó embriók fejlődjenek ki.
Ráadásul a vizsgálatok azt is kimutatták, hogy az 50 feletti férfiak termékenységi mutatói fiatalabb társaikhoz képest erősen lecsökkennek: míg a legfiatalabb, 25-30 év közötti férfiak termékenységi rátája 87,7 százalék volt, addig a legidősebbeké 46 százalék.
Peter Schlegel, a Reproduktív Medicina Amerikai Társulat alelnöke a kutatás eredményéről így nyilatkozott: "A kutatás eredménye világossá tette számunkra, hogy a gyermekvállalás terén nem csak az anyák, hanem az apák életkora is számít. Fontos, hogy az idősebb férfiakat és partnereiket az orvosok részletesen tájékoztassák a korukból adódó teherbeesési nehézségekről, valamint arról a kockázatról, hogy a magzatoknál sokkal nagyobb valószínűséggel léphetnek fel idegrendszeri rendellenességek."
Forrás: Daily Mail