A valódi erő felmérése
96 százalékkal kisebb a szívbetegségek kialakulásának kockázata azoknál a férfiaknál, akik képesek elvégezni egymás után minimum 40 fekvőtámaszt, mint azoknál, akik csak tíznél kevesebbet - állítják a Harvard kutatói, akik szerint ez a gyakorlat még a futópados felméréseknél is pontosabban megmutatja a szív egészségi állapotát. A tanulmány szerzői szerint a fekvőtámaszos teszt egyszerű és költségmentes módszer lehet a kardiovaszkuláris betegségek kockázatának felmérésére.
"A fizikai állapotfelmérések nagy részét a beteg beszámolói, valamint az egészségére és az életmódjára vonatkozó kérdőívek teszik ki. Az objektív méréseken látott értékek általában jóval alacsonyabbak, mint amire a páciens által felvázolt fizikai aktivitás alapján számítanánk" - magyarázza Stefanos Kales professzor. Ráadásul a pontos mérések eddig költségesek és időigényesek voltak, elvégzésükhöz pedig szakképzett csapatra volt szükség.
A vizsgálat háttere
A kutatásba mintegy ezer tűzoltót vontak be: mindnyájan 18 évnél idősebbek voltak. A résztvevők átlagéletkora 39,6 év, átlagos testtömeg-indexe (BMI) pedig 28,7 volt. A fekvőtámaszos és egyéb, fizikai aktivitást felmérő teszteket 2000 és 2007 között végezték el, majd 10 évig követték a vizsgált férfiak egészségi állapotának alakulását. A 10 év alatt 37 személynél alakult ki kardiovaszkuláris betegség - 1 ember kivételével mindegyikük 40-nél kevesebb fekvőtámaszt tudott megcsinálni egymás után.
"Tanulmányunk megállapította, hogy a 21 és 66 év közötti férfiak esetében fordítottan arányos a fizikai terhelés a szívbetegségek kialakulásának kockázatával. Kijelenthetjük, hogy azoknál a férfiaknál, akik 11 vagy több fekvőtámaszt tudtak elvégezni, jelentősen kisebb a kardiovaszkuláris problémák esélye" - hangsúlyozta a professzor. "A kutatás tehát rávilágított, hogy a fizikai aktivitás - és különösen az izmok erőssége - nagy jelentőségű a szívbetegségek megelőzése szempontjából."
Forrás: dailymail.co.uk