Miután a nyugdíjas amerikai urológusnál, Mark Sambergnél tavaly tavasszal prosztatarákot diagnosztizáltak, a 70 éves férfi felkészült rá, hogy prosztatáját műtéti úton fogják eltávolítani. A biopszia eredményét látva azonban kezelőorvosa aggódni kezdett, mivel a rákos sejtek agresszívnek tűntek és feltételezték, hogy a prosztatáján kívül más szerveit is megtámadhatták. Ilyen esetekben ugyanis a műtét nem jelent tartós megoldást.
Sok, agresszív prosztatarákban szenvedő férfihez hasonlóan Samberg esetében is az volt a probléma, hogyan találják meg a szervezetében jó eséllyel áttéteket okozó rákos sejteket. Erre jelenthet megoldást a jövőben az amerikai élelmiszer- és gyógyszerügyi hatóság (FDA) által jóváhagyott teszt, ami pontosan ezt teszi - számolt be az új vizsgálati módszerről a nytimes.com.
A nemrégiben kifejlesztett teszt egy radioaktív nyomkövetővel felszerelt molekulán alapul, ami a prosztatadaganat sejtjeiben található, és a betegség előrehaladott állapotában átterjedhet más szervekre, tumort okozva azokban. A radioaktív "címkézésnek" köszönhetően az érintett sejtcsoportok világos foltokként jelennek meg.
Noha az FDA engedélye egyelőre csak a Kaliforniai Egyetemen (San Francisco és Los Angeles) végzett klinikai vizsgálatokra vonatkozik, a szakemberek átütő jelentőségűnek tartják. Abban reménykednek, hogy a technikát hamarosan nem csak a rákos sejtek felkutatására, hanem elpusztítására is használhatják. Mégpedig úgy, hogy a felhasznált molekula segítségével radioaktív gyógyszert juttatnak el közvetlenül a rákos sejtekhez, megsemmisítve azokat. Az ezt célzó kísérletek már meg is kezdődtek az egyetemen. A tudósok várakozásai szerint ezek nem fognak azonnal átütő eredményt hozni, de amennyiben sikereket érnek el, a jövőben gyökeresen megváltozhat a prosztatarákban szenvedő betegek kezelése, és növekedhet az esélyük a gyógyulásra.
Állapotából kifolyólag a Kaliforniai Egyetemen folyó kísérletek egyik résztvevője éppen Mark Samberg lett. Az új vizsgálati módszer nélkül - amivel rákos sejteket találtak a csontjaiban és a nyirokcsomóiban - az orvosok eltávolították volna a prosztatáját, ám hamar rá kellett volna jönniük, hogy ezzel nem oldották meg a problémát. (A prosztatadaganat sejtjei PSA -nevű fehérjét termelnek, úgynevezett prosztata specifikus antigént, ami vérvétellel nagyon korán diagnosztizálható, és egyértelműen jelzi a rosszindulatú elváltozást.) Samberg elmondta: rajta az segített a legtöbbet, hogy időben rájöttek, hogy a prosztatarák áttéteket okozott, és így lehetősége nyílik célzott sugár-, hormon-, és immunterápiára.
A KSH adatai szerint a prosztatarák az egyik leggyakoribb daganatos megbetegedés a férfiak körében: becslések szerint hazánkban évente körülbelül 4 ezer új esetet regisztrálnak, és 1500 férfi hal meg miatta. Általában idős korban jelentkezik, leggyakrabban 80-85 év között. Ha még időben, a tünetek megjelenése előtt felfedezik , jól gyógyítható.