Az átlagos globális péniszhossz változásainak feltérképezéséhez 75 – 1942 és 2021 között végzett – vizsgálat adatait, vagyis összesen 55 761 férfi méreteit elemezték ki a Stanford Egyetem kutatói. A tudósok arra számítottak, hogy csökkenő tendenciát látnak majd az adatokban, a számok azonban azt mutatták, hogy a vizsgált csaknem 3 évtized alatt mintegy 25 százalékkal nőtt a merev pénisz átlagos hossza – számolt be róla az Euronews.
Egy ilyen, viszonylag gyors és nagymértékű növekedés a tudósok szerint mindenképpen aggasztó, főleg, hogy a péniszről van szó. Ez ugyanis jelentős befolyásolhatja a szaporodási folyamatokat. A növekedés hátterében ráadásul a szakértők nem túl szívderítő okokat sejtenek.
Káros vegyi anyagok a háttérben
A szakemberek szerint az átlagos péniszméret növekedése mögött többféle ok is állhat, ezek közül azonban a káros vegyi anyagok elterjedése játssza a legfontosabb szerepet. A szervezetünk hormonális folyamatait irányító endokrin rendszerre negatívan ható vegyszerek ugyanis már az otthonunkban – például a higiéniai termékekben –, a környezetünkben – például a növényvédő szerekben –, valamint az étrendünkben egyaránt megtalálhatók.
„Az ilyen vegyi anyagoknak való kitettség állhat annak hátterében is, hogy a mai fiúk és lányok egyre korábban érnek, ez pedig a nemi szervek fejlődését befolyásolhatja – fejtette ki az egyik kutató, dr. Michael Eisenberg. A szakértő hozzátette, a méretek jelentős változása egyértelműen azt jelzi, hogy nagyon komoly átalakuláson megy át a szervezetünk, aminek nem feltétlenül lesz jó vége a fajfenntartás tekintetében.
Hiába nő a pénisz, ha elfogynak a spermiumok
Az Euronews cikke megemlít más kutatásokat is, amelyek eredményei azt sugallták, hogy a vegyszerek jelentős hatással vannak reproduktív rendszereinkre, például azzal, hogy a nyugati országokban élő férfiak spermiumszámát 1973 és 2011 között csaknem 60 százalékkal csökkentette. Ez derült ki legalábbis egy olyan átfogó elemzésből, amelyben 185 tanulmány, vagyis összesen 45 ezer férfi adatait vizsgálta át.
Egy nemrég közzétett dán tanulmány pedig arra jutott, hogy a környezetben – például az esővízben – is jelen lévő, nehezen lebomló vegyi anyagok, az úgynevezett örök vegyszerek már a méhben fejlődő magzatok jövőbeli termékenységére is kihatnak. A szennyezőanyagoknak jobban kitett várandós nők fiúgyermekei a szakértők szerint alacsonyabb spermiumszámot és rosszabb spermaminőséget „produkálhatnak” felnőttként.