A jövő fogamzásgátlója

A pitypang és a mangó kínálhat természetes alapú megoldást a hormonmentes fogamzásgátló tabletták kifejlesztésében egy új amerikai tanulmány szerint.

A Kaliforniai Egyetem kutatói szerint az említett növények mellett például az aloe verában , a paradicsomban, az olívában és a szőlőben is megtalálható lupeol és pristimerin képes meggátolni, hogy a hímivarsejtek eljussanak a petesejtig. A spermiumok ugyanis a farkukat használva mozognak a női szervezetben, a két vegyület azonban csökkenti az erejüket, ezáltal nem tudják elérni és megtermékenyíteni a petesejtet .

A mintegy 40-45 mikrométer hosszú farokrész ostorszerű mozgással tolja előre a spermiumot, amely így 3 mm/perc sebességgel közelít a petesejt felé. Az ehhez szükséges üzemanyagot a gyümölcscukor jelenti, amely az ondóhólyag váladékával kerül a hímivarsejtekhez elérhető közelségbe. Részletek itt.

Rövidesen a patikákba kerülhet

A szakemberek magabiztosak a felfedezést illetően, mi több, már most azon dolgoznak, hogy kifejlesszenek egy pirulát, bőrtapaszt vagy vaginagyűrűt az összetevőkből. Dr. Polina Lishko, az egyetem molekuláris és sejtbiológiai intézetének adjunktusa elmondta, reményei szerint a termék a következő három éven belül a polcokra kerülhet. Hozzátette ugyanakkor, hogy bár a fogamzásgátló készítmény a férfiak számára is alkalmazható lesz, ehhez még további kutatásokra van szükség.

A pitypangban is megtalálható vegyületek segíthetnek a fogamzásgátlásban
A pitypangban is megtalálható vegyületek segíthetnek a fogamzásgátlásban

Amennyiben a fejlesztések sikerrel járnak, létrejöhet az első mindkét nem által használható készítmény, amely nem veszélyeztet olyan súlyos mellékhatásokkal, mint szívproblémák, vérrögök, vagy éppen depresszió kialakulása. Dr. Polina Lishko elmondása szerint a felfedezés mind a sürgősségi esetekre, mind általában a fogamzásgátlásra nézve alternatívát kínál a hormontartalmú szerekkel szemben.

Kellemetlen mellékhatások

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A jelenleg kapható sürgősségi készítmények egy sárgatesthormonhoz hasonló, szintetikusan előállított hatóanyagot, levonorgestrelt tartalmaznak, hatásuk pedig az ovuláció vagy a megtermékenyülés akadályozását célozza. E tabletták hatékonysága 95 százalék, amennyiben a védekezés nélküli szexuális aktus után legfeljebb 24 órával veszik be, 72 órán belül pedig már csak 89 százalék. A hormonrendszer megzavarása miatt ráadásul kellemetlen mellékhatásokkal járhat a gyógyszer alkalmazása, így például felléphet hányinger és hányás, hasi fájdalom, vagy a mellek érzékenysége is, valamint rendkívüli vérzés a következő menstruáció jelentkezése előtt.

Forrás: Daily Mail

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet. Délelőtt a csapadékzóna tovább halad kelet felé, amely az északi, északkeleti tájakon még kisebb havazást, délebbre esőt, havas esőt egyaránt okozhat. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél nagy területen megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.