Az új fogamzásgátlók még veszélyesebbek!

Az fogamzásgátló tabletták újabb típusai jobban növelik a vérrögök képződésének a veszélyét, mint a régebbi fajta kombinált tabletták. Ez derült ki egy újabb vizsgálatból, amely egyben a vénás tromboembolizmusok kialakulása és a fogamzásgátlók szedése közötti kapcsolatot is megerősítette.

Az fogamzásgátlót .

Az újfajta tabletták (drospirenone, desogestrel, gestodene vagy cyproterone tartalmúak) tehát inkább növelik a mélyvénás trombózis kialakulásának esélyét, mint a régebbi típusúak (a levonorgestrel és norethisterone tartalmúak).

12 tény a mélyvénás trombózisról A tabletták számlájára írható vénás trombózisos esetek száma a legalacsonyabb a régi típusú hormonkészítmény (levonorgestrel és a norgestimate) esetében volt: ez 10.000 nőre vetítve 6 megbetegedést jelent. Míg az újabb hatóanyagok esetében 10 000 nőre vetítve 14 trombózisos eset tudható be a tabletta szedésének . Azoknak a nőknek tehát, akik az újfajta hatóanyagú tabletták valamelyikét szedik, 1,5–1,8-szor nagyobb az esélyük a mélyvénás trombózis kialakulására, mint azoknak, akik a régi hatóanyagú fogamzásgátlók valamelyikét szedik.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Az új fogamzásgátlók még veszélyesebbek lehetnek

Mindemellett a kutatók hangsúlyozzák, hogy a fogamzásgátló tabletták biztonságosnak mondhatóak: a trombózisos esetek száma igen alacsony. A kutatás célja inkább az volt, hogy megmutassák, hogy az újfajta tablettáknak relatíve mégis nagyobb a veszélyük, mint a régieknek.

Fogamzásgátló tablettákat világszerte a fogamzóképes életkorú nők 9 százaléka szed. Ez az arány jóval magasabb a fejlett országokban, ahol a fogamzásgátlót szedő nők aránya 18 százalék. A vizsgálatot brit mintán végezték; Nagy-Britanniában a megfelelő életkori csoportba tartozó nők 28 százaléka szed fogamzásgátló tablettát.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.