Az utóbbi időszakban az angliai nőgyógyászati rendeléseken megfordult fiatal lányok 39 százaléka a fogamzásgátló tablettát jelölte meg elsőként, amikor arról kérdezték, milyen módon védekeznek a nem kívánt terhesség ellen, míg másik 40 százalékuk az óvszert.
A beszámolót készítő Paul Eastwood hangsúlyozta, hogy a kutatásban csupán azokat vették számba, akik valamilyen nőgyógyászati szakambulancián jelentek meg, de fogamzásgátlóhoz más módon - például a körzeti orvoson keresztül is - hozzá lehet jutni. A vizsgálatból az is kiderült, hogy területenként változó képet mutatott a különböző fogamzásgátló módszerek népszerűsége, míg például Közép- Nyugat Angliában és Yorkshire-ben négyből egy nő tette le a voksát az óvszerhasználat mellett, addig a dél-nyugati országrészben csupán hétből egy. A fogamzásgátló tablettát az ország déli felében nagyobb arányban alkalmazták - az összes szakrendelésen megfordult személynek több mint a fele -, Yorkshire-ban és észak-keleten azonban tízből csupán négyen.
Emellett arra is fény derült, hogy valamennyi korosztály körében megnőtt a különféle tartós fogamzásgátlók - például implantátumok - népszerűsége, bár országon belül ez az arány is változatos képet mutat, hiszen míg észak-keleten a nők 43, addig a közép-nyugati részeken csupán 23 százaléka vélte úgy, hogy számára ez lenne a legjobb fogamzásgátló módszer .
Anglia Egészségügyi Minisztériumának szóvivője úgy nyilatkozott, a fogamzásgátlás a legjobb módja a nem kívánt terhesség elkerülésének, ezért üdvözlendő, hogy egyre nagyobb számban látogatnak el a nők a szakrendelésekre, hogy megfelelő fogamzásgátló eljárást találjanak maguk számára. Emellett az is optimizmusra adhat okot, hogy negyven év óta nem volt ilyen alacsony a tinédzser terhességek aránya, továbbá, hogy a 16 éveseknek csupán egy töredéke aktív szexuálisan , és számukra is rendelkezésre állnak megfelelő felvilágosító programok, illetve fogamzásgátló módszerek.