A magyarok jelentős része gátlásos a hálószobában: minden harmadik férfi és nő szexuális problémákkal küzd, de többségük még online és anonim módon sem szívesen nyilatkozik az okokról. A "bátrabbak" testképzavarokról, korai magömlésről vagy az orális szextől való idegenkedésről tettek említést. A válaszadók több mint egytizedénél komplikáltabb a helyzet, ők szexuális averzióban szenvednek, azaz kimondottan rettegnek az intim együttléttől. Az érintettek háromnegyede már akkor szorongani kezd, amikor felmerül a szexuális együttlét lehetősége, de sokan számoltak be félelemről (45 százalék), felgyorsult szívverésről (24 százalék) és izzadásról (22 százalék), egyes válaszadóknál pedig pánikroham vagy akár ájulás is előfordul. A félelem oka a legtöbb estben a szexuális teljesítmény miatti aggodalom (48 százalék) de a nemi betegségektől (19 százalék) és a nem kívánt terhességtől (12 százalék) való félelmet is sokan említették.
Nem védekezünk elég körültekintően
A nem kívánt terhesség megelőzésében nem vagyunk elég tudatosak: a magyarok egynegyede szerint megszakításos közösülés esetén nem lehet teherbe esni. Az óvszerben való feltétlen bizalom sem teljesen indokolt, tökéletes alkalmazása esetén is tízszer akkora a teherbeesés kockázata, mint például a hüvelygyűrűnél vagy a hormontartalmú spirálnál. A rosszul megválasztott fogamzásgátló a szexuális életet is tönkreteheti: a magyar nők közel egyharmadával előfordult már, hogy a választott módszerrel kapcsolatos kételyek miatt nem tudta magát átadni a gyönyörnek. A fogamzásgátló tablettát szedő nők 70 százaléka tapasztalt már például olyan mellékhatást, ami beárnyékolta a meghitt pillanatokat: legtöbben a libidócsökkenést és a súlygyarapodást említették.
Tévhitek helyett ismerjük meg a modern fogamzásgátló módszereket!
A fogamzásgátlással kapcsolatos tévhiteknek komoly szerepük van abban, hogy 100 élve születésre közel 40 abortusz jut hazánkban. Továbbra is túl sokan választják a megszakításos közösülést, pedig ma már elérhetőek olyan fogamzásgátlók, amelyek egyszerű alkalmazásukkal, megbízhatóságukkal és cikluskontrolljukkal megalapozhatják a kiegyensúlyozott szerelmi életet. Ilyen például a havi egyszeri odafigyelést igénylő hüvelygyűrű, amely helyes alkalmazás esetén csaknem 100 százalékos védelmet nyújt, ugyanakkor feleannyi ösztrogént tartalmaz, mint egyes tabletták. A hüvelygyűrűt havonta egyszer kell felhelyezni, majd három hét folyamatos használat után eltávolítani. A hormontartalom ráadásul a tápcsatornát kikerülve szívódik fel, így gyomorrontás vagy hasmenés esetén sem csökken a védelem.
Feledékeny hölgyeknek jó választás lehet a hormontartalmú méhen belüli eszköz is, amely 3-5 évig véd a nem kívánt terhesség ellen, felhelyezése azonban orvosi beavatkozást igényel, hasonlóan a hormontartalmú injekcióhoz.