Tabletta vagy óvszer: segítünk dönteni!

Ha a legmegfelelőbb fogamzásgátlási módot keresi, legjobb, ha ezt a kérdést nem a barátnőivel csevegve vagy színes folyóiratokat lapozgatva teszi fel, hanem a párjával és orvosával beszéli meg, hiszen sok mindent kell figyelembe venni.

Szempontok: kor, élethelyzet, egészségi állapot

A legalkalmasabb fogamzásgátlási módszer kiválasztása nem történhet rutinszerűen, hanem egyénre szabottan kell mérlegelni a sokféle lehetőség között. Fontos figyelembe venni a kapcsolat jellegét és a szexuális együttlétek sűrűségét, ugyanakkor az érintettek kora, élethelyzete is fontos szempont a lehetséges fogamzásgátló eszköz vagy mód kiválasztásakor. Ismert például, hogy a kamaszlányok vagy a változó korúak hormonháztartása, rendszertelenebb ciklusa óvatosságot igényel egy-egy hormontabletta alkalmazásánál. Másra lehet szüksége annak is, aki még nem szült, mint aki már túl van a családtervezésen. A szoptató kismamáknak szintén ajánlott a szakorvos tanácsát kikérni. Nem mindegy az sem, hogy hosszabb ideje tartó, mindkét fél részéről megbízhatóan monogám kapcsolatról, vagy alkalmi együttlétről van-e szó, mivel utóbbi esetben tanácsosabb olyan eszközt választani, amely az esetleges nemi úton terjedő betegségektől is véd.

Vannak olyan életmódi elemek, amelyek szintén fontosak a választás során: ilyen a dohányzás, a túlzott alkoholfogyasztás, a gyakori partnerváltás. Bizonyos betegségeknél, így például túlsúly, magas vérnyomás, cukorbetegség, gyakori bélpanaszok, felszívódási vagy véralvadási zavar és epilepszia esetén az orvosnak mérlegelnie kell a legmegfelelőbb módszer kiválasztását.

Széles módszer- és eszközválaszték

A leghagyományosabb fogamzásgátlási módhoz nem kell eszköz sem, ám a hatékonysága igencsak kétes: ez a megszakított közösülés, amikor a férfi a közösülés során igyekszik megakadályozni, hogy az ondó a hüvelybe kerüljön. Ennél jóval megbízhatóbb a másik, férfiak által gyakorolható mód, a gumióvszer használata. A természetes módszerek (Ogino-Knaus-féle naptár-, Billings-módszer) hívei megpróbálják kiszámolni, vagy a nyákürülésből megjósolni, melyek a fogamzás szempontjából legvalószínűbb napok.

A hüvelybe helyezhető védekező eszközöknek is széles választéka terjedt el, ezek változatos kiszerelésben, például hüvelykúp, tabletta, hab, zselé, szivacs vagy egyéb formában, jórészt spermaölő szerrel próbálják megakadályozni a fogamzást. Különösen ajánlhatók azoknak, akik nem rendszeresen élnek nemi életet, akik nem szedhetnek tablettát, vagy nem használhatnak méhen belüli fogamzásgátló eszközt. Méhen belüli eszköz a spirál, amelyet olyan nőknek szokták javasolni, akik már szültek, és rendszeres nemi életet élnek. Vannak olyan modern, méhen belüli eszközök is, amelyek ötvözik a fogamzásgátló tabletták és a méhen belüli eszközök előnyeit.

Hormonális fogamzásgátlás

A fogamzásgátló tabletta kétféle hormonális hatóanyagot tartalmazhat: ösztrogént és progeszteront, amely a tüszőrepedés gátlásával fejti ki hatását a női szervezetben. Az egyfázisú tablettánál minden egyes tabletta ugyanolyan hormon-összetételű. A csak progeszteron hatású készítményt tartalmazó tablettákat szokták "minipill"-nek is nevezni. Előnyük, hogy olyan esetekben is adhatók, amikor a kombinált tabletták használata különböző okok miatt nem javasolt: például a szoptatás idején, 35 évnél idősebb dohányzó nők, illetve általában az ösztrogének adásának ellenjavallata esetében.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A többfázisú fogamzásgátló tabletták más-más kombinációban tartalmazzák a tüsző- és a sárgatesthormont, így "utánozva" a normális női ciklus során bekövetkező változásokat.

A legújabb típusú fogamzásgátlókat már úgy alakították ki, hogy harmóniában legyenek a nők szervezetének működésével és a menstruációs ciklus természetes ritmusával. A tabletták nem egyformák, a ciklus különböző napjain az akkor zajló folyamatnak megfelelő hormonmennyiséget juttatnak az összetevőkből a női szervezetbe.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet. Délelőtt a csapadékzóna tovább halad kelet felé, amely az északi, északkeleti tájakon még kisebb havazást, délebbre esőt, havas esőt egyaránt okozhat. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél nagy területen megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.