Nincs jó hírünk azoknak, akik fogmosás alatt vagy után, rendszeresen vérzést tapasztalnak, de ugyanígy van félnivalójuk azoknak, akiknek a fogai érzékenyek a túl hideg, vagy túl meleg ételekre. A fenti tünetek ugyanis leggyakrabban valamilyen fogágybetegségre, azon belül is az ínyvisszahúzódásra utalnak.
A Today.com amerikai portálnak nyilatkozó parodontológus, vagyis a kifejezetten fogánybetegségekre és azok megelőzésére szakosodott fogorvos elárulta, bár az ínyvisszahúzódás meglehetősen gyakori betegség, szerencsére sok mindent tehetünk azért, hogy a folyamatot lassítsuk, vagy adott esetben akár vissza is fordítsuk.
Dr. Purnima Kuram, aki az amerikai Mayo Klinikán dolgozik, a lapnak felsorolta az öt leggyakoribb okot, ami az ínyvisszahúzódás hátterében állhat.
1. Elégtelen szájhigiénia
Ahhoz, hogy tudjuk, mi hiányzik a fogainknak, elengedhetetlen, hogy tisztában legyünk a helyes szájhigiénia lépéseivel. Ezek:
- naponta kétszeri fogmosás,
- naponta egyszeri fogselymezés,
- rendszeres fogorvosi szűrés,
- valamint évente legalább egyszer el kell távolíttatni a fogkövet is.
Aki mindezeknek nem tesz eleget, ellógja a fogmosást, fogselymezést, az azt kockáztatja, hogy idő előtt kellemetlen fogágybetegségek jelentkeznek nála.
2. Túl agresszív fogmosási technika
A fogaknak nem csak a megfelelő szájhigiénia hiánya, de annak túlteljesítése is okozhat problémát. Így például azok, akik túl erősen mossák a fogukat, kockáztathatják az ínyvisszahúzódást.
Nagyon fontos, hogy étkezések után eltávolítsuk a fogak közé szorult ételmaradékokat, de a súrolás erősségére érdemes odafigyelni. Nem az a cél, hogy az ételmaradékkal együtt az ínyünket is eltávolítsuk” – véli a szakember.
3. Dohányzás
A dohányzás roncsolja az ínyben található ereket, ezért hozzájárulhat az ínyvisszahúzódás korai megjelenéséhez, ezzel pedig a fogak korai elvesztéséhez is.
4. A gyulladás első jeleinek figyelmen kívül hagyása
Dr. Kumar azt mondja, mielőtt a fogíny begyullad, vészjelzést küld. Ez a jel pedig nem más, mint az a tejfehér, nyúlós-ragacsos anyag, ami belepi a fogainkat. Ha lepedék, vagy plakk elég vastag ahhoz, hogy szabad szemmel is jól lássuk, a szakember szerint egy lépésre vagyunk attól, hogy begyulladjon a fogínyünk, ami kezeletlen esetben egyenes út az ínyvisszahúzódáshoz.
5. Az íny állapotáról nem esik szó a fogászati kezelés előtt
Egy fogszabályzó, vagy épp korona felrakása előtt érdemes tájékoztatni a fogorvosunkat az ínyünk állapotáról is. Különösen fontos mozzanat ez abban az esetben, ha valakinek genetikusan, már egészen fiatalabb korától vékonyabb az ínye, és azokban az esetekben, amikor az ínyvisszahúzódás már tudott diagnózis.