Mi az a (Body Mass Index, BMI), hogyan számoljuk, illetve miért is fontos ez a szám? A testtömegindex - a kilogrammban megadott testtömeg és a méterben megadott magasság négyzetének hányadosa adja - megmutatja, hogy súlyunk ideális tartományban van-e. Ha alacsony az sem jó, de ha magas akkor az figyelmeztet, hogy bizony gondok vannak szervezetünkkel.
Ismert jelenség miszerint a saját testi paramétereink megítélésekor kissé nagyvonalúak vagyunk: míg testmagasságunkat felül-, testtömegünket alulbecsüljük. Ez a jelenség túlsúlynál még markánsabb - így a túlsúly, vagy az elhízás diagnózisának pontos felállítása nehézségekbe ütközhet. De erre van a kalkulátor , amelynek segítségével minden bizonnyal valós képet kapunk, amennyiben a helyes adatokat adjuk meg.
A kalkulátor nemcsak az értéket közli, hanem az "ítéletet" is, hogy mit is jelentenek esetünkben az adott számok, illetve kell-e változtatnunk jelenlegi életvitelünkön.
Csak egy példa, ha 174 cm magasak, illetve 25-24 év közöttiek vagyunk, 65 kilót mutat a mérleg, akkor az értékeink a normális tartományban vannak. Sem fogyókúrára, sem hízásra nincs szükségünk. Csak arra kell vigyáznunk, hogy ezt az eredményt meg is tartsuk.
Számolja ki, elhízott-e! (Fotó: Europress)
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint túlsúlyos az az ember, akinek testtömegindexe (BMI) meghaladja 25-ös mutatót. A normált testtömeg-indexű emberek várható élettartama a leghosszabb, a táplálkozással összefüggő krónikus betegségek kockázata pedig a legkisebb. Sportoljunk, mozogjunk minél többet, táplálkozzunk egészségesen, és akkor nem lehet gond a testsúlyunkkal sem.