Napjainkban csaknem lehetetlen a teljesen stresszmentes életvitel. Szervezetünk a stressz mértékétől függően „harcolj vagy menekülj" válaszreakciót vált ki. Ez a reakció vagy le tudja küzdeni a veszélyeztető hatást, vagy nem, de semmiképpen sem tartható fenn sokáig. Ha azonban a stressz nagyon tartós, és nincs közben elegendő pihenési időszak, akkor a védekezési mechanizmus kimerültséghez, koncentrációzavarhoz, feszültséghez és testi folyamatok felborulásához vezethet.
A stresszt mindenképpen kezelnünk kell!
Lépések a tudatos stresszkezeléshez:
<h2></h2>
1. Határozza meg a stressz forrását!
Azonosítsa életében azokat a stressz faktorokat, melyek hasi görcsöt okozhatnak . Ezt megteheti például napló írásával, amelybe feljegyzéseket készít a napi eseményekről, élethelyzetekről, emberekről és helyekről.
Jegyezze fel, mikor jelentkezik a hasi görcs, fájdalom. Például munkahelyi felettesével folytatott megbeszélést követően? Matematikaóra előtt? Családi összejövetelen? Akciófilm nézés után? Nyilvánosság előtti beszámoló előtt? Idővel képes lesz a görcsös hasi fájdalmat kiváltó stressz típusok azonosítására, tudatosan tudja majd kizárni őket, vagy esetleg máshogy reagálni rájuk.
2. Kezelje tudatosan a stresszt kiváltó helyzeteket:
- Ha lehet, próbáljon meg tudatosan figyelni arra, hogy miként tudja csökkenteni az Ön számára feszültséget, kellemetlenséget jelentő élethelyzeteket.
- Ha a kiváltó tényező elkerülhetetlen, akkor sok tudatalatti feszültséget oszlathat el úgy, hogy tudatosítja a stresszes élethelyzetet az alábbi módon: Lehetőség szerint beszéljen a stressz forrásáról egy megértő baráttal, barátnővel, tanácsadóval vagy pszichológussal.
Ők talán segíthetnek egy olyan stratégia kialakításában, melynek révén ki lehet húzni a stressz "méregfogát" és több ellenőrzést gyakorolhat a helyzet felett. Ha felismeri és megváltoztatja a stresszkiváltó okokat, nemcsak a hasi görcsöktől, fájdalomtól szabadulhat meg, hanem pozitívabb szemléletű és magabiztosabb is lehet mind magánéletében, mind pedig hivatásában.