Egyre többen emlegetik a TikTokon a kortizolos arcot. A más néven holdvilágképűségnek nevezett jelenséget egyre többen vélik felfedezni magukon és másokon, és a sok stresszt tartják az okának. A Healthline segítségével most bemutatjuk, hogy mit is takar ez az új trend.
Bár gyakran emlegetik a felhasználók, nem hivatalos diagnózisról van szó. Néhány vonása a Cushing-szindrómára emlékeztet, amely akkor kép fel, ha a test túl sokat termel a stresszhormonból, azaz a kortizolból. Ez azonban nagyon ritka állapot.
"Bár a krónikusan magas kortizolszint az arc duzzanatához vezethet, ez általában súlyosabb endokrin rendellenességek, nem pedig a legtöbb ember által tapasztalt stressz esetén fordul elő. A krónikusan magas kortizolszintek az arc elváltozásához vezethetnek, de ezek a hatások nem gyakoriak. A legtöbb esetben a mindennapokban tapasztalt stressz nem emeli a kortizolszintet olyan szintre, amely ilyen drámai fizikai változáshoz szükséges" - magyarázta Dr. Vijay Murthy a portálnak.
Ugyanakkor valóban előfordulhat, hogy az ember arca puffadtabbnak tűnik, amikor stressz éri. "A lipogenezis néha akkor következik be, amikor a kortizolszint megnő a szervezetben. Zsírszövetet hoz létre, különösen az arc, a nyak és a has körül" - magyarázta Abbas Kanani gyógyszerész a Healthline-nak. Ezen kívül a magas kortizolszint víz- és nátrium-visszatartást okozhat az arcszövetekben. Kannai szerint ennek eredményeképpen puffadt lehet az arc.
Tartósan magas stressz kell a látható változáshoz
Fontos azonban kiemelni, hogy ezek a változások valószínűleg finomak lesznek. Dr. Murthy szerint nem is nagyon látszódnak a hétköznapokban átélt stressz hatására, csak valamilyen egészségügyi probléma esetén. A duzzanat és a puffadás kicsit láthatóbb lehet, ha valaki krónikusan stresszes. "A krónikus stressz végső szakaszában a mellékvesék kimerülhetnek a folyamatos kortizoltermeléstől. Ettől a kortizol szabályozatlan módokon szabadulhat fel, kiugrásokkal és visszaesésekkel" - mondta Dr. Murthy.
Ez viszont tartós duzzanathoz vezethet. "Ezen kívül a tartósan magas kortizolszint elnyomja az immunrendszert, növelve a fertőzésekre és gyulladásokra való fogékonyságot, ami szintén hozzájárulhat az arc duzzanatához" - folytatta Dr. Murthy. Itt a lényeg a tartósság. Valószínűtlen, hogy valakinek kortizolos arca lesz, hacsak nincs hosszú időn keresztül nagy stressznek kitéve. "A hétköznapi stressz, még ha krónikus is, valószínűleg nem emeli meg annyira a kortizolszintet, hogy ennyire látványos fizikai változást okozzon" - foglalta össze Dr. Murthy.
Több oka is lehet a puffadt arcnak
Ha azt vesszük észre, hogy az arcunk puffadt vagy duzzadt, több dolgot is tehetünk ellene. Először is érdemes megismerni, hogy mi minden okozhatja ezt a tünetet.
- Étkezési szokások: a túlzott sóbevitel miatt több vizet tart vissza a szervezet, ami duzzanattal járhat.
- Allergiás reakció is lehet a puffadt arc oka.
- Egyes gyógyszerek, például szteroidot tartalmazó készítmények is okozhatnak vízvisszatartást és vele együtt puffadt bőrt.
- Egészségügyi problémák, például vesebetegségek miatt is lehet duzzadt az arc.
- Az alváshiány miatt is visszatarthatja a vizet a szervezet.
Éppen ezért érdemes figyelnünk arra, hogy elegendő időt szánjunk az alvásra és az étkezésünkre: Murthy szerint jobb visszafogni a sófogyasztást. "A sóbevitel csökkentése csökkentheti a vízvisszatartást, míg a sok víz fogyasztása segít kiöblíteni a felesleges nátriumot és enyhíti a puffadást a bőrön" - magyarázta. A szakemberek szerint puffadt arc esetén mindenképpen beszéljünk egy orvossal, aki segít kideríteni, hogy mi okozza a problémát.