Ezért baj, ha evés után rögtön lefekszel

Nagyban befolyásolja az alvásunk minőségét, hogy ha tele hassal fekszünk le.

Nem tesz jót az egészségünknek, ha vacsora után rögtön, tele hassal lefekszik az ember. Ez ugyanis emésztési problémákhoz, rossz anyagcseréhez és gyomorfájdalmakhoz vezet, hosszú távon pedig súlygyarapodáshoz is - írja a VeryWellHealth.com.

Dr. Jesse Houghton belgyógyász és gasztroenterológus szerint egy kis nasi általában nem árt meg lefekvés előtt, de egy nagyobb vacsora után ágyba bújni már számos negatív következménnyel járhat. Különösen azok esetében, akik alvási apnoéval küzdenek, vagy kórosan el vannak hízva. 

Többek között az alábbi problémákkal kell számolnia annak, aki késő este sokat eszik:

  • A fekvő helyzet lehetővé teszi, hogy a gyomorsav feljusson a nyelőcsőbe, ami hozzájárul az emésztési zavarokhoz vagy a savas refluxhoz. 
  • A reflux az alvás minőségére is hatással lehet. Ha közvetlenül lefekvés előtt nehéz ételt eszünk, az anyagcserénk is keményen dolgozik. Ez az alváshoz optimálisnál magasabbra emelheti a testhőmérsékletet. 
  • Idővel az éjszakai felesleges kalóriafogyasztás közvetlenül azelőtt, hogy az anyagcserénknek le kellene lassulnia, súlygyarapodáshoz vezethet. Ez növelheti más egészségügyi problémák, mint például a szívbetegségek, a diabétesz és a magas koleszterinszint kockázatát.
éjszakai evés
Veled elő szokott fordulni, hogy teli hassal bújsz ágyba? Fotó: Getty Images

Dr. Jesse Houghton szerint minél több idő telik el az alvás és a lefekvés között, annál jobb. Általánosságban elmondható, hogy szilárd étel elfogyasztása után 2-3 órával érdemes leghamarabb ágyba bújni. Ez elég időt hagy az emésztőrendszerünknek a táplálék feldolgozására, és kevesebb eséllyel tapasztalunk kellemetlen tüneteket.

Ha mégis úgy alakul, hogy csak lefekvés előtt van időnk enni, például munka miatt, akkor minél könnyebb, egyszerűbb ételt válasszunk. Ilyenek például a sovány fehérjék (grillezett csirke, hal és pulyka), valamint zöldségek, diófélék, magvak, teljes kiőrlésű gabonafélék és hüvelyesek. Próbáljuk meg elkerülni a nehéz, fűszeres vagy magas zsírtartalmú ételeket, amelyek mind hozzájárulhatnak a savas refluxhoz, és más emésztési zavarokhoz.

Ha tehetjük, hagyjunk azért legalább 30 percet az étkezés és az alvás között. Némi folyadék is segíthet (de ezt se vigyük túlzásba), illetve a könnyű mozgás, például egy rövid séta is megkönnyítheti az emésztést.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.