Az elhízáshoz és a cukorbetegséghez számtalan tényező, úgymint a kor, a genetika, a súlyfelesleg, a testmozgás, és az étrend is hozzájárul. Egyes kutatások szerint nemcsak az növeli a kockázatot, hogy mit eszünk, hanem az is, hogy milyen tempóban - írja a VeryWellHealth.com.
Szakértők szerint ez azzal lehet összefüggésben, hogy általában akkor eszünk gyorsan, ha nagyon éhesek vagyunk. "Ha túl sok idő telik el két étkezés között, akkor leeshet a vércukorszintünk, ami utána hirtelen habzsolásba csap át, és ettől pedig aztán hirtelen megugrik a vércukorszint" - mondta Dr. Alissa Rumsey dietetikus.
Idővel a magas vércukorszint növelheti a 2-es típusú cukorbetegség kockázatát, míg a túlevés - amely akkor fordulhat elő, ha az emberek túl gyorsan esznek - hozzájárulhat az elhízáshoz.
Bár egyes kutatók összefüggésbe hozták a gyors étkezést a cukorbetegség fokozott kockázatával, nincs bizonyíték arra, hogy egyik okozza a másikat. "Néhány tanulmány valóban összefüggést mutat a gyors evés és a cukorbetegség kialakulása között, de nincs egyértelmű bizonyítékunk arra, hogy a habzsolás közvetlenül diabéteszt okozna. Ennek kialakulása ugyanis több tényezőtől függ, amelyek közül többre nincs is ráhatásunk" - magyarázza Dr. Rumsey.
Nem éri meg befalni az ételt
Ugyanakkor több szempontból is hasznos lehet, ha odafigyelünk az étkezésünk tempójára.
"Kisebb valószínűséggel esszük túl magunkat, ha lassabban eszünk. Általában kell egy kis idő, hogy az agyunk is jelezze, hogy jóllaktunk, ezért a lassítás segít abban, hogy hamarabb érezzük azt, hogy tele vagyunk" - mondta Dr. David Creel dietetikus és pszichológus a portálnak.
Ez a fogyásban is segíthet. "Ha lassabban eszünk, akkor jobban odafigyelünk az ételre: íz ízére, az állagára, ilyesmikre" - folytatta Creel.
Az emésztőrendszerünk is meghálálja, ha nem faljuk be az ételt. "Ha gyorsabban eszünk, hajlamosak vagyunk több levegőt lenyelni és több gáz képződik, ami kellemetlen érzést okozhat. A refluxosoknál ronthat a helyzeten, ha gyorsan esznek, és túltelítődnek, mert a sav visszajut a nyelőcsőbe" - mondta Dr. Creel.
"A lassabb étkezés segíthet az emésztésben és a felszívódásban, mert ha tovább rágjuk az ételt, a gyomornak kevesebb dolga van" - magyarázta a portálnak Dr. Rumsey.
Így lassíthatsz le
Ha úgy gondoljuk, hogy hajlamosak vagyunk gyorsan felfalni az ételt, akkor több módon is változtathatunk ezen. Egyrészt tudatosan tarthatunk szüneteket, például két falat között letesszük a villát, esetleg a másik kezünkbe fogjuk, vagy pálcikára váltunk (amennyiben ezekben nem vagyunk gyakorlottak).
Az is segíthet, ha meghatározzuk, meddig tartson az étkezésünk, például tartson a vacsora 20 percig, és ennek megfelelő tempóban együnk.
A szakértők szerint ezeknek a technikáknak a kipróbálása nemcsak bizonyos egészségi állapotok kockázatára lehet hatással - végső soron az étkezéseket is élvezetesebbé tehetik.