Megkérdeztük olvasóinkat
A legnagyobb közösségi oldalon korábban feltett kérdésünkre, olvasóink meglepő válaszokat írtak. Kiderült, hogy a megkérdezettek túlnyomó többsége, reggel 4 és 6 óra között ébred. Nyilvánvaló, hogy ha valaki munkavégzése megkívánja a korai kezdést, vagy a munkahelyére hosszan kell utaznia, akkor nincs választása: hajnalban kell felkelnie. Persze az sem mindegy, hogy aktív dolgozóról, tanulóról, kisgyerekes családról vagy nyugdíjasról van szó.
Az éjszakai alvás pontos mennyisége a nappali tevékenységektől, egészségi állapottól és alvási szokásoktól függ. Előfordulhat, hogy az idősebbeknek csak hat óra vagy még kevesebb alvásra van szükségük, míg másoknak, például a sportolóknak további egy óra alvás is fontos.
Az alvás elengedhetetlen az általános jólétünkhöz, segíti az optimális testi és mentális működésünket és egészségünk megőrzését. Azonban valljuk be: néhányunk számára a reggeli felkelés igazi kihívás.
Pacsirták és baglyok
Vannak, akik számára természetes, hogy korán kelnek, és reggel működnek a legjobban – ők a pacsirták, míg mások éjszakai baglyok, vagyis éjjel a legaktívabbak.
A pacsirták és az éjszakai baglyok nemcsak különböző ütemterv szerint alszanak, hanem a nap különböző szakaszaiban más és más teljesítményt tapasztalnak. Például azok, akik későn maradnak fenn, általában rosszabbul teljesítenek délelőtt fizikai és szellemi feladatoknál egyaránt.
Ha gyakran ébredünk fáradtan, nagy eséllyel nem alszunk eleget, vagy rossz minőségű az alvásunk. Az, hogy mennyi alvásra van szükségünk, az életkorunktól és génjeinktől függően változhat. A gyerekeknek egyértelműen több alvásra van szüksége, mint a felnőtteknek. A felnőtteknek általában 7-9 óra alvás az optimális éjszakánként, de ez is egyéni.
Út az egészséges alvás felé
Ahhoz, hogy gördülékenyebben ébredjünk reggelente, kövessük nyomon alvásigényünket, például úgy, hogy egész héten alvásnaplót vezetünk. Az okosórákba, és okostelefonokba beépített érzékelőkkel, könnyen nyomon követhetjük mi történt igazából éjszaka. Ezek az eszközök így könnyen segítenek naplót vezetni, sőt az alvás minőségét is nyomon követjük a segítségükkel. Ha valaki éjjel csak forgolódik, felkel, és nem tud visszaaludni, annak is számtalan oka lehet. Ezek a problémák fakadhatnak betegségből, vagy helytelen alvás előtti szokásokból.
A következetes ébredési idő fontossága
Ha minden nap ugyanabban az időben fekszünk le és ébredünk, beleértve a hétvégéket vagy a szabadnapokat is, léptünk egyet a rendszerességen alapuló alvási szokások kialakítása felé. Vegyük figyelembe a saját testünket és saját szükségleteinket. Ha minden nap sikerül ugyanabban az időben ébredni, az valóban segíthet abban, hogy jobban aludjunk éjszaka. Ugyanis egy belső, rögzített ébrenléti idő elősegítheti az erős alvási vágy kialakulását.