Mi köze a gyógyításnak a kígyókhoz?

Nem minden országban ugyanaz a gyógyítás szimbóluma.

A rúdra tekeredő kígyó látványa nem feltétlenül juttatja eszünkbe azonnal az egészség gondolatát, pedig évezredek óta a gyógyászat jelképének számít. A mentőautókon, kórházakon és mentősök egyenruháján világszerte látható szimbólum viszont sok helyen rossz formában szerepel - írja az IFLScience.

Tévedésben élnek az Egyesült Államokban

Az Egyesült Államok Közegészségügyi Szolgálata például azt a szimbólumot használja, amelyen két kígyó látható egy szárnyas rúdon, annak ellenére, hogy történelmileg nem kötődik az orvostudományhoz. A Caduceus néven ismert, két kígyót ábrázoló logó az ókori görög isten, Hermész, vagy ahogy később a rómaiak nevezték, Merkúr által hordott botot jelképezi. Hermész isteni hírnök volt, aki védelmet nyújtott a tolvajoknak és a hazugoknak, de nem volt képes meggyógyítani a betegeket, és az ókorban nem társították az orvostudományhoz.

A török orvosi kamara jelképe. Fotó: Getty Images
A török orvosi kamara jelképe. Fotó: Getty Images

Ahogy azonban a középkorban az alkímia népszerűsége nőtt, a filozófusok és mágusok egyre inkább érdeklődtek a Hermetica-szövegek iránt, amelyek az alkímiai művészet alapjait fektették le, és amelyeket Hermész Triszmegisztosznak tulajdonítottak. Ő egy mitikus alak, aki Hermészt és az egyiptomi Thot istent is jelképezte. A reneszánsz idején a Caduceus az alkímia szimbólumává vált, és gyakran használták a higanyt tartalmazó főzetek jelölésére.

Mivel az alkímiát a kémia, a farmakológia és az orvostudomány előfutárának tekintik, a Caduceus később a gyógyítással társult. A 19. században az amerikai hadsereg orvosi testülete hivatalosan is átvette az emblémát, amely később a közegészségügyi szolgálat jelképe lett. Az Egyesült Államok messze nincs egyedül a Caduceus téves átvételével. Jelenleg a többi között India, Törökország, Malajzia és Ghána is használja.

Az igazi szimbólum

Az amerikai egészségügyi rendszerrel ellentétben az intézmények többsége világszerte - beleértve az Egészségügyi Világszervezetet (WHO) is - az egykígyós jelképet használja. Ez Aszklépiosz, a gyógyítás görög istenének botját hivatott szimbolizálni.

A mitológia szerint Aszklépiosz egy súlyosan beteg kígyó meggyógyításáért jutalmul kapta gyógyító erejét. Később egész Görögországban szentélyeket hoztak létre a tiszteletére, amelyek közül sokban gyógyító rituálékat tartottak, amelyekhez kígyókat használtak fel (bár nagyon valószínűtlen, hogy ezek valóban működtek).

Az Országos Mentőszolgálat mentőautója az Andrássy úton. Fotó: MTVA/Bizományosi: Faludi Imre
Az Országos Mentőszolgálat mentőautója az Andrássy úton. Fotó: MTVA/Bizományosi: Faludi Imre

A legenda szerint Aszklépiosz olyan sikeres volt az életmentésben, hogy Hádész - az alvilág istene - kénytelen volt meggyilkolni őt, hogy biztosítsa a frissen eltávozott lelkek folyamatos utánpótlását. A legtöbb művészi ábrázoláson Aszklépiosz egy szakállas férfiként jelenik meg, aki egy botra támaszkodik, amelyre egy kígyó tekeredik, és ez a bot látható a legtöbb orvosi intézmény logóján világszerte.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Vodcast: finom, de káros fogások a magyar konyhában
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +22 °C
Minimum: +10 °C

Az északkeleti tájakon zavartalanul napos idő várható, de máshol is sok napsütés valószínű kevés fátyol-, hazánk délnyugati, nyugati felén gomolyfelhőkkel is. Ez utóbbiakból délután néhol zápor sem kizárt. A keleti, északkeleti szél ismét több helyen megélénkül. A legmagasabb nappali hőmérséklet 20 és 25 fok között várható. Most napokig nem kell fronthatástól tartani.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra