Évtizedek óta a hatalmas mennyiségű információhoz és azonnali kommunikációhoz való hozzáférésünk olyan antennákon és adókon múlik, amelyek sugárzással - pontosabban nem ionizáló elektromágneses sugárzással - árasztják el környezetünket. Sokan úgy gondolhatják, ez veszélyes az egészségre nézve, és inkább kikapcsolják a mobiljukat vagy a wifit éjszakára, esetleg attól tarthatnak, hogy rákot okoz, ha egy telefontorony közelében élnek.
Az ilyen típusú félelmek vagy aggályok gyakran előfordulnak, ha valamiről tudjuk, hogy ott van, de nem látjuk vagy érezzük semmilyen módon. Ezért a spanyol CCARS, azaz a rádiófrekvenciákkal és egészséggel foglalkozó tudományos tanácsadó bizottság rendszeresen publikál a különböző sugárzásfajták tudományos bizonyítékairól. A legutóbbi riportjuk tavaly jelent meg, ennek legfontosabb megállapításait a The Conversationben foglalták össze.
1999 óta a CCARS, egy független tudósokból álló bizottság felelős a mobiltornyok sugárzásával kapcsolatos tudományos bizonyítékok felülvizsgálatáért. Minden 2-3 évben jelentéseket tesznek közzé, amelyekben foglalkoznak azokkal a kérdésekkel, hogy hogyan tudunk biztonságosan létezni mobil és vezeték nélküli eszközeink mellett.
A bizottság áttekintette a 2020 és 2022 között tudományos folyóiratokban megjelent összes írást (összesen több mint 200-at) az 5G-vel kapcsolatban. Íme az öt legfontosabb megállapításuk.
- A cikkek egyike sem utalt a rák és az ilyen típusú sugárzásnak való kitettség közötti lehetséges kapcsolatra.
- Nem volt bizonyíték arra, hogy az a túlérzékenység, amelyről egyesek azt állítják, hogy szenvednek tőle - még látszólag objektív tünetekkel is -, összefüggésben állna az ilyen típusú sugárzással. Valójában ez a nocebohatással magyarázható, amikor az emberek kizárólag azért tapasztalnak tüneteket, mert arra számítanak, hogy megbetegszenek.
- Nincs arra bizonyíték, hogy hatással lenne a férfiak termékenységére.
- Arról sem született egyértelmű eredményt mutató tanulmány, hogy az ilyen típusú sugárzások hatással lennének a magzatok és később a gyermekek fejlődésére.
- Az sincs tudományosan alátámasztva, hogy kapcsolat lenne a telefon- vagy wifisugárzásnak való kitettség és az alvásra gyakorolt negatív hatások között, vagy hogy ezek fejfájást okoznának. Ezek nagyon szubjektív tünetek, amelyek különböző, egymásra is ható tényezőkből adódhatnak - beleértve magát a sugárzás hatásai miatti aggodalom tényét is.
A szerzők felhívták arra a figyelmet, hogy normális körülmények között nincs bizonyíték arra, hogy az elektromágneses, nem ionizáló sugárzás bármilyen hatással lenne az emberi egészségre. Más nemzetközi kutatások sem találtak összefüggést az ilyen típusú sugárzás és az emberek egészsége között. Emellett az 5G technológia mostanra széles körű elterjedése ellenére az általános sugárzási szintek - legalábbis jelenleg - nem emelkedtek jelentősen.