Szokott korogni a gyomrod? Ezért csinálja

Morog, morajlik, de vajon miért? Itt a tudomány válasza.

A gyomor izomzata folyamatosan összehúzódik és ellazul, még akkor is, amikor épp nincs benne táplálék. Ilyenkor azonban – táplálék híján – a gyomorkapun keresztül némi gyomornedv mellett csak levegőt présel a patkóbélbe. Ezt halljuk mi korgásnak, morajlásnak, morgásnak, ami éppen azért lehet hangos, mert a gyomor üres. A morajló hangokat azonban nem csak egyedül ez válthatja ki – írja az IFL Science.

hasfájás, gyomoskorgás, gyomorfájdalom, hascsikarás
Nem csak az éhséget jelezheti, ha korog a gyomrod. Fotó: Getty Images

A hormonok játéka

A gyomor és bélrendszer simaizmai összehúzódnak és elernyednek, hogy így segítsék az ételt a megfelelő irányba, a végbél felé mozgatni. Ez a perisztaltikus mozgás folyamatosan azon dolgozik, hogy ne halmozódjon fel semmi a belekben. A morajlás nem egyszerűen ebből a mozgásból adódik, hanem akkor keletkezik, ha a folyamat során gáz és folyadék is jelen van, ezért az ételek tolása mellett ezek az izomösszehúzódások a gázokat és a folyadékokat is mozgatják, ami szintén kiválthat furcsa hangokat. Az izomösszehúzódásokból származó morajló hangok nem korlátozódnak a gyomorra,  gyakran a belek mélyebb rétegeiből is hallhatók. Kifejezetten korgást akkor hallhatsz, ha az üres gyomor fala húzódik össze, ilyenkor ugyanis nincs jelen étel, ami tompíthatná a zajokat

A hormonok segítenek nyomon követni a táplálkozási szükségleteinket: a ghrelin azt jelzi, hogy éhes vagy, míg a leptin azt, hogy jóllaktál. Néhány állatkísérlet kimutatta, hogy a ghrelin fokozhatja a gyomor mozgékonyságát és ürülését, egy embereken végzett vizsgálat pedig azt találta, hogy a résztvevőknek ghrelint adva gyorsabban mozog a bélrendszerük, mint a sóoldattal.

Betegséget is jelezhet

A nem szabályozható bélhangok ugyanakkor nagyon is fontosak lehetnek. Ha például beleink a táplálékpépet valamilyen szűkületnek hajtják neki, akkor is előfordulhatnak különféle hangok. Fiataloknál ez ritkább, időseknél viszont akár súlyos betegség is állhat a jelenség mögött, ezért ha nagyon hangos és tartós a hanghatás, fordulj vele orvoshoz!

Létezik egy fűszernövény, ami segíti az emésztésed, emellett támogatja az immunrendszered is, ezért a tél közeledtével érdemes belőle mindig otthon tartani. Íme.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.