Növényi étrenddel jelentősen csökkenthető a terhességi cukorbetegség (GDM) kockázata – számolt be kínai kutatók új felfedezéséről a Rizikometer. Posztjukban az említett állapot veszélyeiről, illetve az egyik leggyakoribb kockázati tényezőjéről is szót ejtettek.
A terhességi cukorbetegség kockázatai
Az élelmiszeripari trendekkel és kockázatfigyeléssel foglalkozó portál a FoodNavigator Asia cikkére hivatkozva azt írta, a várandós nők étrendje nemcsak a magzat növekedéséhez szükséges tápanyagok biztosításában játszik kulcsszerepet, hanem hosszú távon az újszülöttek egészségét is befolyásolja.
A terhességi diabétesz egyebek mellett vérnyomás-rendellenességeket, újszülöttkori hipoglikémiát – vagyis kórosan alacsony vércukorszintet –, illetve magzati túlnövekedést – makroszómiát – is okozhat. Emeli továbbá a császármetszés szükségességének valószínűségét, a GDM-mel küzdő anyáknál pedig nagyobb eséllyel alakul ki a későbbiekben 2-es típusú cukorbetegség.
A legrosszabb és a legjobb étrend várandósoknak
A sok vörös húst, feldolgozott húsfélét és gyorsételt tartalmazó nyugati táplálkozás a kutatások szerint összefüggésbe hozható a terhességi cukorbetegség megnövekedett kockázatával. Ezzel szemben a főként gyümölcsökre, zöldségekre és teljes kiőrlésű gabonafélékre épülő mediterrán étrend csökkenti a GDM előfordulását. Egy új, több mint 32 ezer alany bevonásával készült kutatássorozat eredményei pedig bebizonyították, hogy növényi alapú étrend követésével is jelentősen mérsékelhető a veszély.
Az elmúlt években te is sokat hallhattál a mediterrán étrendről, illetve annak pozitív egészségi hatásairól. Most azonban itt az újabb szuperétrend, az atlanti diéta. Mutatjuk, mit kell tudni róla.