Név:
Dopamin
Rövidítése(i):
DA
Típusa:
Agyi neuronhormon
Hol termelődik:
az agyban
Legfontosabb szerepeinek felsorolása:
Az idegrendszerben neurotranszmitteri szerepet tölt be, aktiválva a dopamin-receptorokat. Gátolja a prolaktin felszabadulást a hipofízis elülső lebenyéből.
Normálértéke:
190 - 450 ľg/nap (vizeletből mutatják ki)
Milyen tünetei lehetnek a túlzott/csökkent termelődésének:
A csökkent dopaminszint tünetei lehetnek: depresszió; étvágybeli változások; a nemi vágy zavara; édes ételek, italok utáni sóvárgás; erőszakra való hajlam, dühkitörések;
Mikor kell vizsgálni:
A dopamint a vizeletben vizsgálják, mivel 85 százaléka egy napon belül kiválasztódik. Különböző idegrendszeri és pszichés betegségeknél szokták vizsgálni, például pánikbetegség, skizofrénia, vagy Parkinson-kór esetén.
Leírás:
A dopamin az agyban termelődő vegyület, amelyet a hipotalamusz termel. A dopamin hatását részben közvetlenül, részben noradrenalin-felszabadítás útján fejti ki. Értágulást okoz a koronaerekben, a vese, a máj és az agy ereiben. Növeli a verőértérfogatot és fokozza a véráramlást, nagyobb adagban fokozza a perifériás ellenállást. A dopamint gyógyszerként is alkalmazzák, a mely a szimpatikus idegrendszerre fejti ki hatását, emelve a pulzust és a vérnyomást. Bizonyos betegségeknél (például Parkinson-kór) alkalmazzák.
Érdekesség:
A dopamint boldogsághormonnak is nevezik, az érzelmi életért és reakciókért felelős agyterületen, a felszabaduló dopamin elégedettségérzetet, illetve boldogságot vált ki. Így a dopaminszintünket növelhetjük kedvenc ételünk elfogyasztásával is, vagy éppen azzal, ha szerelembe esünk.
A tirozinban gazadag - és ezáltal - dopaminnövelő élelemforrások a mandula, avokádó, banán, tejtermékek, limabab, tökmag és szezámmag. A dopamin könnyen oxidálódik. Azok az ételek, melyek antioxidánsban gazdagok, mint a gyümölcs és a zöldség segíthetnek megvédeni a dopamint használó neuronokat a szabad gyökök károsító hatásától. Az olyan ételek, mint a cukor, telített zsír és a finomított ételek gátolják a megfelelő agyműködést és alacsony dopamin szintet okozhatnak.
A koffeint szintén ajánlatos elkerülni főleg a depressziós és pánikbetegeknek.
Köszönjük dr. Bérczy Judit belgyógyász, endokrinológus segítségét.