Név
Melatonin
Hol termelődik?
Tobozmirigy
Legfontosabb szerepei
A melatonin kritikus szerepet játszik az ébrenlét és az alvás ciklusainak szabályozásában. Emellett antioxidánsként is működik.
Milyen tünetei lehetnek a túlzott/csökkent termelődésének?
Sem a túlzott, sem a csökkent termelődésnek nincsenek ismert tünetei, de álmatlanságban szenvedőknél, illetve idősebb embereknél általában kevesebb a szérum melatonin szintje.
Leírás
A melatonin a tobozmirigyben termelődik. Ez az agyban elhelyezkedő, aprócska mirigy. Működése nagyban függ a cirkadián ritmustól, vagyis attól, hogy mennyi fény jut el a tobozmirigyig. Mikor a fény áthalad a retinán, az agy üzenetet küld a tobozmirigynek, hogy csökkentse a melatonin termelését, így következik be az ébredés. Mikor gyenge a fényhatás, az agy a melatonin termelésére stimulálja a tobozmirigyet; ez felkészíti testünket az alvásra. Ebből következően a tobozmirigy sötétben a legaktívabb.
A tobozmirigy a melatoninkiválasztás mellett más, belső elválasztású mirigyek működését is befolyásolja. A melatonin igen fontos szerepet játszik a test napi ritmusának szabályozásában, vagyis abban, hogy mikor alszunk el, mikor ébredünk fel, mennyire mélyen alszunk és mennyire tudjuk kipihenni magunkat. A melatonin emellett szabályozó hatással van a női szaporodásra és az öregedésre is. A melatoninnak antioxidáns hatásai is vannak, vagyis hozzájárul a szabadgyökök elleni küzdelemhez.
Érdekesség
- A pluszban, étrend-kiegészítő formájában bevitt melatonin hozzájárul a pihentető, nyugodt éjszakai alváshoz, segít elviselhetővé tenni a jet lag tüneteit, és egyes krónikus betegek életminőségét is javítja.
- Melatonint sok állat- és növényfajtában is felfedeztek. Némi természetes melatonint tartalmaz a cseresznye, a banán, a szőlő, a rizs, a bor és a sör, ám ezek nem akkora mennyiségek, hogy komolyabb hatásuk legyen az emberi szervezetre.
Köszönjük dr. Bérczy Judit belgyógyász, endokrinológus segítségét.