Név
Progeszteron, sárgatesthormon
Típusa
Női nemi hormon
Hol termelődik?
A szexuálisan aktív szakaszban lévő nők petefészkében termelődik: a megrepedt tüsző helyén kialakuló sárgatest állítja elő, a menstruációs ciklus második felében.
Legfontosabb szerepei
A progeszteronnak fontos szerepe van a nőknél a megtermékenyítésben és a méhlepény létrehozásában, a terhesség létrejöttében. De ez felel részben a női menstruációs ciklus szabályozásáért is.
Normálértéke
Mérését a vérből végzik. Normálértéke férfiaknál 0,35 - 4,2 nmol/l, nőknél a follikuláris fázisban 0,57 - 7,7 nmol/l, a preovulációs fázisban 1,1 - 20,6 nmol/l, a luteális fázis közepén 15,5 - 80,0 nmol/l, a luteális fázisban 3,9 - 80,0 nmol/l, míg a menopauza után 0,88 - 3,88 nmol/l
A terhesség három trimeszterében különböző értékek a jellemzők: az első trimeszterben 10-44 ng/ml, a másodikban a 19.5-82.5 ng/ml, míg a harmadikban 65-290 ng/ml közötti az érték.
Milyen tünetei lehetnek a túlzott/csökkent termelődésének?
A túl magas progeszteronszint jelezhet többes terhességet. Ha ezt nem terhesség okozza, a petefészek vagy a mellékvese daganatára is utalhat.
A túl alacsony progeszteronérték a tüszőrepedéssel kapcsolatos problémákat jelezhet, de egy vetélésre is rávilágíthat a terhesség kezdeti szakaszában.
Mikor kell vizsgálni?
A meddőség okainak feltárásánál, menstruációs problémák esetén. A hormon koncentrációjának meghatározása segíti a meddőség okainak feltárását, illetve a méhen kívüli terhesség megállapítását a terhesség korai időszakában.
Részletes leírás
A progeszteron a szexuálisan aktív szakaszban lévő nők petefészkében termelődik, a tüszőrepedést (ovuláció) követően a tüszőhám és a belső tok sejtjeinek átalakulásával kialakuló sárgatestben, a tüszőrepedést is kiváltó LH hormon hatására. Hatására a méhnyálkahártya olyan fejlett stádiumba kerül, amely vastagságával, tápanyag-felhalmozásával és mirigyeinek tápanyagtermelésével kedvező körülményeket teremt az éppen ekkorra ideért, és megfelelő fejlettséget elért megtermékenyített petesejt beágyazódásához és méhlepény kialakulásához.
Ha a terhesség bekövetkezik, a sárgatest továbbra is fennmarad, és hormonjaival (így a progeszteronnal is) védi a méhnyálkahártyát és akadályozza a méhizomzat összehúzódásait, azaz segít a terhesség fennmaradásában. Ha terhesség nem következik be, a progeszteronszint leesik, a méhnyálkahártya leválik és kilökődik - ez a menstruáció.
Köszönjük dr. Bérczy Judit belgyógyász, endokrinológus segítségét.