A dezodorok ezért veszélyesek

Az eddig ismert dezodorok vagy elnyomják a testszagot, vagy megölik az érte felelős baktériumokat – sok más, amúgy hasznos mikroorganizmussal egyetemben.

Minden embernek van természetes testszaga , de senki sem szereti érezni (a sajátját sem, nemhogy másét), ezért igyekszünk mindent megtenni, hogy elfedjük. Legerősebben a hónaljban termelődő izzadtság érződik, azt azonban kevesen tudják, hogy magának az izzadtságnak egyáltalán nincs szaga, arról a testünkön megtelepedő baktériumok tehetnek. Kutatók most ezeknek a baktériumoknak a működését befolyásolnák úgy, hogy a későbbiekben sokkal hatékonyabb dezodorokat fejlesszenek ki.

Testszagok, melyek betegséget jelezhetnek Egy kimerítő edzés vagy egy nagy adag fokhagymás kenyér után testünk nem éppen kellemes szagokat képes produkálni, de ez teljesen normális. Ugyanakkor léteznek a testszagnak olyan fajtái, amelyekre érdemes odafigyelni, mert akár valamilyen betegség jelenlétére is utalhatnak a szervezetben. Kattintson !

Miért lesz testszagunk, ha leizzadunk?

A verejtékezés célja a test lehűtése a nagy melegben vagy tartós intenzív testmozgás esetén. Erről a verejtékmirigyek gondoskodnak, amelyből kétfajta létezik: az ekkrin és az apokrin. Az ekkrinmirigyek mindenütt jelen vannak, és jellemzően verejtékeket választanak ki, amelyek leginkább vízből állnak. Viszont az apokrinmirigyek csak a test bizonyos területein helyezkednek el - például a hónaljban -, és teljesen más feladatot látnak el. Hűtés helyett fehérjéket és lipideket bocsátanak ki, amelyekkel a hónaljban lévő baktériumok is táplálkoznak. Ezek a baktériumok bocsájtják ki a kesernyés szagot, amelyet általánosan testszagként azonosítunk.

A kellemetlen testszagot többféle készítménnyel is elnyomhatjuk
A kellemetlen testszagot többféle készítménnyel is elnyomhatjuk. Fotó: Getty IMages

A boltok polcain lévő dezodorok kétféle módon hatnak: vagy olyan erős szagpermetet bocsájthatunk velük az érintett területre, amely elnyomja a testszagot, vagy pedig olyan antibakteriális szert, amely megöli az ott lévő baktériumokat. Vannak úgynevezett izzadásgátlók is, amelyek nagyrészt alumínium-kloridot tartalmaznak, és a bőr pórusait ideiglenesen elzárva csökkentik az izzadás mértékét.

Az antibakteriális dezodorokkal ugyanakkor az a legnagyobb gond, hogy rengeteg baktériumot kiirtanak az érintett területen, holott a rossz szagokért csak néhány baktériumtörzs felelős. Ilyenek például a Staphylococcus hominis baktériumai, amelyek bizonyos fehérjék segítségével kutatják fel és emésztik meg a verejtékezéskor felszabadult, szagtalan vegyületeket, és alakítják azokat szagossá. A kutatók most ezeknek a fehérjéknek a vizsgálatával alakítanának ki olyan készítményeket, amelyek hatékonyabban vennék fel a harcot a testszagok ellen.

Forrás: BBC Health

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet. Délelőtt a csapadékzóna tovább halad kelet felé, amely az északi, északkeleti tájakon még kisebb havazást, délebbre esőt, havas esőt egyaránt okozhat. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél nagy területen megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.