Azok az emberek, akik jól néznek ki a középiskolás tablófotóikon, általánosan jobb egészségi állapotnak örvendenek, illetve a korai halálozás esélye is kisebb náluk - állítja egy frissen publikált tanulmány, amelyet a ZME Science is publikált.
Bár köztudott, hogy olyan tényezők, mint a jövedelem, az iskolai végzettség és a társadalmi státusz, befolyásolják az élettartamot, a megjelenés szerepét nagyrészt figyelmen kívül hagyták az efféle kutatások. A szakemberek most több generációnyi főiskolai tablófotót gyűjtöttek össze és elemeztek ki, hogy a külső vonzerő és a várható élettartam közötti kapcsolatra rávilágíthassanak.
Az Arizona Állami Egyetem kutatói az egyik wisconsini középiskola tablóiról gyűjtöttek össze fotókat, a legkorábiakat 1957-ben készítették. Összesen 8386 olyan személyről szereztek így fiatalkori fényképeket, amelyeknek az egészségügyi adatbázisban szereplő adatait is lekérték. Az évkönyv fotóin szereplőket a megjelenésük alapján pontozták, majd a halálozási arányokkal összehasonlítva a csapat egyértelmű összefüggést fedezett fel. A legkevésbé vonzónak ítéltek szignifikánsan nagyobb valószínűséggel haltak meg idő előtt, és közel 17%-kal magasabb a halálozási kockázat az átlagos vonzerővel rendelkezőkhöz képest.
Ugyanakkor a legvonzóbbnak ítélt férfiaknál és nőknél nem tapasztaltak kimagaslóan jó egészséget vagy az átlagosnál sokkal hosszabb élettartamot. Vagyis inkább arról lehet szó, hogy a kevésbé vonzónak ítélt emberek éltek rövidebb életet és szenvedtek több betegségtől az átlaghoz képest.
A kutatók úgy vélik, hogy ezek az eredmények alátámasztják a szépségről alkotott társadalmi felfogás fontosságát. Több korábbi tanulmány is arra jutott, hogy a fizikai vonzerő jóformán mindenre hatással lehet, a munkalehetőségektől a társadalmi kapcsolatokig, ezek pedig önmagukban is befolyásolják az egyén testi és mentális egészségét