Tavasszal a megfázás az egyik leggyakoribb szezonális betegség. Általában vírusok okozzák, ezért az antibiotikumok hatástalanok ellene, indokolatlan használatuk ugyanakkor számos problémát okozhat. Vannak viszont olyan szerek, amelyekkel enyhíteni lehet a tüneteket, ennek köszönhetően pedig javulhat a közérzetünk. A vírusok megbontják a légutak belső felszínét borító csillószőrös laphámot. A hámhiányos területeken a belélegzett baktériumok könnyedén megtapadnak és szaporodni kezdenek. Ezt nevezzük bakteriális felülfertőződésnek, amely már antibiotikummal kezelhető.
„Amikor végre kellemes tavaszias idő lett, akkor döntött le a lábamról a nátha. Általában néhány napos pihenéssel, sok folyadékkal, fájdalomcsillapítóval, orrcseppel újra a régi leszek. Ezúttal viszont nem javult az állapotom, sőt rosszabbodott. Kénytelen voltam orvoshoz menni. Kiderült, hogy az erősödő tüneteim – az orrfolyás, a szűnni nem akaró köhögés és a láz – bakteriális felülfertőződésre utalnak. Hiába volt a rápihenés, nem úsztam meg az antibiotikumkúrát” – mesélte interjúalanyunk, Sára. Majd hozzátette, hogy az antibiotikumszedés következményeként időközben kialakult hüvelygombáját is kezelnie kellett.
Ne csak a bél-, de a hüvelyflórára is figyeljünk!
Interjúalanyunkhoz hasonlóan mások is aggódnak, ha az orvos antibiotikumot ír fel. A félelmük jogos, hiszen a kezelésnek valóban lehetnek mellékhatásai.
Az antibiotikumszedés egyik lehetséges mellékhatása a bélben lévő hasznos baktériumok pusztulása, amely emésztési zavarokat és hasmenést okozhat. Az antibiotikumok ugyanis nem válogatnak – nem csupán a rossz, hanem a jó bacilusokat is elpusztítják. Ennek a megelőzésére szolgálnak a probiotikumok, amelyek a kúra elejétől, az antibiotikumokkal együtt szedhetők. Sokan tapasztalhatták, hogy ilyenkor gyakran a hüvely természetes védelmi rendszere is sérül. A tejsavtermelő baktériumok pusztulása miatt a hüvelyi pH lúgosabb irányba változik, ami ideális a gombák szaporodásához.
Mutatjuk, milyen a gombaellenes kezelés
A gyógyszerszedést követően jelentkező gombás tünetek kezelésére érdemes előre felkészülni. Gyakran már az antibiotikumkúra alatt is megjelenhet az intimtájék viszketése és a darabos, túrós állagú folyás.
A hüvelygomba-fertőzést helyi kezeléssel, antimikotikus, azaz gombaellenes hatású kúpokkal, kenőcsökkel lehet gyógyítani. Bizonyos esetekben szükség lehet szájon át szedhető gyógyszerre is. A szájon át szedhető gombaellenes gyógyszerek kiegészítésére használhatunk vény nélkül kapható helyi hatású készítményeket. Ezek helyileg hatva enyhítik a hüvelygomba kellemetlen tüneteit.