Így lett a tavaszi megfázásból hüvelygomba

Az élet tud olyan forgatókönyvet írni, amire mi nem is gondolnánk. Így történhet meg az, hogy egy egyszerű náthából antibiotikumkúra lesz. A gyógyszeres kezelés mellékhatásaként pedig egy váratlan hüvelyfertőzéssel is meggyűlhet a bajunk. Mutatjuk, mit tehetünk.

Tavasszal a megfázás az egyik leggyakoribb szezonális betegség. Általában vírusok okozzák, ezért az antibiotikumok hatástalanok ellene, indokolatlan használatuk ugyanakkor számos problémát okozhat. Vannak viszont olyan szerek, amelyekkel enyhíteni lehet a tüneteket, ennek köszönhetően pedig javulhat a közérzetünk. A vírusok megbontják a légutak belső felszínét borító csillószőrös laphámot. A hámhiányos területeken a belélegzett baktériumok könnyedén megtapadnak és szaporodni kezdenek. Ezt nevezzük bakteriális felülfertőződésnek, amely már antibiotikummal kezelhető.

„Amikor végre kellemes tavaszias idő lett, akkor döntött le a lábamról a nátha. Általában néhány napos pihenéssel, sok folyadékkal, fájdalomcsillapítóval, orrcseppel újra a régi leszek. Ezúttal viszont nem javult az állapotom, sőt rosszabbodott. Kénytelen voltam orvoshoz menni. Kiderült, hogy az erősödő tüneteim – az orrfolyás, a szűnni nem akaró köhögés és a láz – bakteriális felülfertőződésre utalnak. Hiába volt a rápihenés, nem úsztam meg az antibiotikumkúrát” – mesélte interjúalanyunk, Sára. Majd hozzátette, hogy az antibiotikumszedés következményeként időközben kialakult hüvelygombáját is kezelnie kellett.

ANTIBIOTIKUM SZEDÉSÉNÉL A HÜVELYFLÓRÁRA IS FIGYELJÜNK! FOTÓ: GETTY IMAGES
ANTIBIOTIKUM SZEDÉSÉNÉL A HÜVELYFLÓRÁRA IS FIGYELJÜNK! FOTÓ: GETTY IMAGES

Ne csak a bél-, de a hüvelyflórára is figyeljünk!

Interjúalanyunkhoz hasonlóan mások is aggódnak, ha az orvos antibiotikumot ír fel. A félelmük jogos, hiszen a kezelésnek valóban lehetnek mellékhatásai.

Ha itt a tavasz, akkor az egyértelműen vitaminhiánnyal és csökkent immunitással jár együtt? Nem kell ennek feltétlenül így lennie. Mutatjuk, miért fontos az erős immunrendszer a téli hónapok után is, és hogyan védhet meg az olyan intim panaszoktól, mint például a hüvelygomba megjelenése.

Az antibiotikumszedés egyik lehetséges mellékhatása a bélben lévő hasznos baktériumok pusztulása, amely emésztési zavarokat és hasmenést okozhat. Az antibiotikumok ugyanis nem válogatnak – nem csupán a rossz, hanem a jó bacilusokat is elpusztítják. Ennek a megelőzésére szolgálnak a probiotikumok, amelyek a kúra elejétől, az antibiotikumokkal együtt szedhetők. Sokan tapasztalhatták, hogy ilyenkor gyakran a hüvely természetes védelmi rendszere is sérül. A tejsavtermelő baktériumok pusztulása miatt a hüvelyi pH lúgosabb irányba változik, ami ideális a gombák szaporodásához.

Mutatjuk, milyen a gombaellenes kezelés

A gyógyszerszedést követően jelentkező gombás tünetek kezelésére érdemes előre felkészülni. Gyakran már az antibiotikumkúra alatt is megjelenhet az intimtájék viszketése és a darabos, túrós állagú folyás.

A hüvelygomba-fertőzést helyi kezeléssel, antimikotikus, azaz gombaellenes hatású kúpokkal, kenőcsökkel lehet gyógyítani. Bizonyos esetekben szükség lehet szájon át szedhető gyógyszerre is. A szájon át szedhető gombaellenes gyógyszerek kiegészítésére használhatunk vény nélkül kapható helyi hatású készítményeket. Ezek helyileg hatva enyhítik a hüvelygomba kellemetlen tüneteit.

Egészségkvíz: hosszú életre számíthatsz, ha tudod erre a 10 kérdésre a választ

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Új lézeres kezelés segít a dúsabb hajkoronához

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +4 °C
Minimum: +0 °C

Túlnyomóan borult, párás idő várható, de napközben főként az északi, északnyugati tájakon átmenetileg elvékonyodhat, szakadozhat a felhőzet. Legfeljebb elvétve szitálhat. A légmozgás nagyrészt gyenge vagy mérsékelt marad, viszont a Dunántúlon előfordulhatnak élénk széllökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet 1 és 7 fok között várható, ahol felszakad a felhőzet, ott mérhetik a magasabb értékeket. A mostani egyhangú időjárást egy, a Kárpát-medencében megülő hidegpárna határozza meg. Fronthatásra az ország nagy részén nem kell számítani.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra